DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

CHP’Lİ BALABAN: ‘VATANDAŞ ARTIK ÖĞÜNLÜK YAŞIYOR!’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
CHP’Lİ BALABAN: ‘VATANDAŞ ARTIK ÖĞÜNLÜK YAŞIYOR!’

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları üyeleri Şehzadeler İlçesi’ndeki Alaybey Pazarı’nı ziyaret ederek hem halkın hem de esnafın sıkıntılarını dinledi.

CHP’lileri karşısında gören pazar esnafı ürünlerini satamamaktan ve girdi maliyetlerini artışından sitem ederken, vatandaş ise fiyatların pahalı olmasından dolayı hükümete tepkilerini dile getirdiler.

PAZARCI ‘SATAMIYORUZ’, VATANDAŞ ‘ALAMIYORUZ’

Ziyaretlerde CHP’lileri karşısında gören pazarcı esnafı, ürünlerin kendilerine geliş maliyetinin yüksek oluşundan, girdi maliyetlerini artışından dolayı iş yapamadıklarını dile getirdi.

30 yıldır pazarcılık yapan bir esnaf, vatandaşın alım gücünün düşmesi sebebiyle satış yapmadıklarını belirterek, “Vatandaş artık vitrinde bir eşyaya bakar gibi ürürlere bakıp geçiyor. Eskiden 1-2 kilo sattığımız ürünleri şimdi yarım kilo veya tane usulü satar hale geldik. Bu fiyatların artışının sebebi biz değiliz. Girdi maliyetleri artı. Üretici sıkında, biz sıkıntıdayız. Son bir yıldır daha kötü hale geldik. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tek bildiğimiz artık bu hükümetin değişmesi.” diye konuştu.

Eskiden pazar arabasını 100 TL’ye doldururken, aynı paraya şimdi pazar arabasının çeyreğini dolduramadığını dile getiren bir vatandaş ise, “Artık pazara ve marketlere gitmeye korkar olduk. Çünkü ürünlerin fiyatı bir günü bir gününe tutmuyor. Eskiden 100 TL’ye pazarda haftalık ihtiyacımızı alabilirken, şimdi aynı paraya bir öğünlük ihtiyacımı bile alamıyoruz. Vatandaşısın sürekli mağdur eden bir hükümet olmaz. Ankara’dan ekonomimiz çok iyi demesi çok kolay. O zaman pazara bir insinler de bizim halimizi görsünler.” dedi.

CHP’Lİ BALABAN: VATANDAŞ ARTIK ÖĞÜNLÜK YAŞIYOR

Yaklaşık iki saatlik Pazar ziyaretinin ardından açıklamada bulunan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, yaşanan ekonomik sıkıntıyı pazar yerlerinde derinden hissedildiğini ve hem vatandaşın hem de esnafın isyan içerisinde olduğunu dile getirdi.

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Pazar yeri ziyaretimizde halkımızın ve esnafımızın sıkıntıları dinledik. Bir dokunduk bin ah işittik. Artık ülkemizde alım gücünün ne kadar düştüğünü Pazar yerlerinde görmek mümkün. Ülkemizde artık insanlarımız aylık, haftalık, günlük değil, artık öğünlük yaşıyor. İnsanlarımız bir öğününü kurtarmaya bakıyor. Bu nedenle demokratik bir şekilde yaşanan düzeni değiştireceğiz. Ranta ve beşli çeteye dayalı düzeni değiştirip, hep birlikte Millet İttifakıyla beraber başta Manisa olmak üzere Türkiye’de halkın iktidarını kuracağız. Üreticilere gereken desteği vereceğiz ki pazar gelen ürünler cepleri yakmasın, hem esnafımız hem vatandaşımız kazansın. Halkımızın rahat bir nefes alması sağlamak için gereken neyse yapacağız. Bir ülkede üretici, köylüler ve gelişmezse, o ülkede gelişme ile huzur olmaz.”

CHP’Lİ GÜRTUNCA: BUNUN SEBEBİ YETERLİ PLANLAMA VE ÜRETİMİN OLMAMASI

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca yaptığı açıklamada ise, ürünlerdeki yüksek fiyatlarının en önemli sebebinin Türkiye’de yeterli planlamanın ve üretimin olmamasından kaynakladığını ifade etti.
CHP’li Gürtunca yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Halkımız ve Pazar esnafımız gerçekten çok zor durumda. Pazarda fiyatlar almış başını gidiyor. Bunun sebebi ülkede yeteri kadar planlama ve üretimin olmaması. Üretimin artması için öncelikle girdilerin ucuzlaması lazım. Üretici dünyanın en pahalı mazotunu, gübresini, ilacını ve elektriğini kullanmaktadır. Bunun sonucunda ortaya çıkan üründe belli bir maliyete ulaşıyor. Artan girdi maliyetleriyle pazara gelen ürünler bu nedenle yüksek fiyatlara satılıyor. Ispanak, karnabahar 10 TL olmuş. Soğan, domates, biber aynı yüksek fiyatlarda. Pazar ziyaretimizde vatandaşımızla yaptığımız konuşmalarda 100 TL’ye pazar arabasının daha çeyreğinin dolmadığını ifade ediyorlar. Peynire ise artık lüks havyar muamelesi yapılıyor. Bu nedenle vatandaşımız pazaryerinde en doğal ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldi. İşte ülke iyi yönetilmediği, planlı ve programlı üretim olmadı için bugünleri yaşıyoruz. Pazar ziyaretimiz  de esnafımızdan vatandaşımıza kadar artık tek söylediği bir kelime var. O da ‘Bu iktidar artık gidiyor. Yeter’ cümlesi. Bundan sonra kurulacak olan halk iktidarında refah düzeyine ulaşarak pazaryerinde pazar arabasını doldurabilecek.”

YORUM YAP