reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.261,99 -0.565
reklam

Cumhurbaşkanı: ‘Türkiye’nin tekrar yeni bir Anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir’

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumhurbaşkanı: ‘Türkiye’nin tekrar yeni bir Anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir’
reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Belki de şimdi Türkiye’nin tekrar yeni bir Anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin son 18 yılının en büyük özelliği, demokraside ve ekonomide kesintisiz bir reform gündemine sahip olmasıdır. Yıllarca siyasi istikrarsızlıklar, ekonomik krizler, darbeler, vesayet kıskacında bu ülkenin ve milletin enerjisini, vaktini, imkanlarını heba edenlerin yol açtığı kayıpları telafi etmek için gerçekten çok çalıştık. Üstelik bu mücadeleyi, ülkeyi bu hale getiren vesayetçilerin, darbecilerin kriz tüccarlarının nice sinsi tuzaklarına rağmen başarıya ulaştırdık.” ifadelerini kullandı.

‘Ne kadar değiştirirsek değiştirelim Anayasanın ruhuna dercedilen darbe ve vesayet izini silmek mümkün olmuyor.’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii ‘reform’ dediğimiz değişim ve dönüşüm gündemi, dinamik bir süreci ifade ediyor. Görevimiz dünyanın ve Türkiye’nin değişen şartlarına, milletimizin değişen ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre yeni reform gündemleri oluşturmaktır. Her kim ‘Artık bu ülkede yeni reforma ihtiyaç yok.’ derse bilinmelidir ki o kişi Türkiye’den de dünyadan da toplumdan da bihaberdir.” diye konuştu.

Türkiye’nin geçmişten günümüze eğitim sistemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

Gelinen noktada yeni ve köklü reform ihtiyaçlarının ertelenemez olduğunu gördüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Bu çerçevede hukuki ve ekonomik reform paketlerinin hazırlıklarını zaten bir süre önce başlatmıştık. Adalet Bakanlığımız hukuki reformlarla Hazine ve Maliye Bakanlığımız ekonomik reformlarla ilgili teknik çalışmaları hamdolsun belirli bir seviyeye getirdi. Bu reform paketleri çalışılırken dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmelerin detaylı bir analizi yanında, ilgili tüm bakanlıklarımızla kurumlarla sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapıldı. Hazırlık çalışmalarında ortaya konulan tespitler ve teklifler çerçevesinde her kesimin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak taslaklar ortaya çıktı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“İnşallah çok yakında reform paketlerimizin felsefesini, amaçlarını, hedeflerini ve faaliyet başlıklarını içeren kapsamlı bir çalışmayı kamuoyuyla paylaşacağız. Esasen Türkiye’de sorunların kaynağının 1960’tan beri hep darbeciler tarafından yapılan Anayasalar olduğu açıktır. Ne kadar değiştirirsek değiştirelim Anayasanın ruhuna dercedilen darbe ve vesayet izini silmek mümkün olmuyor. Belki de şimdi Türkiye’nin tekrar yeni bir Anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir. ”

reklam

YORUM YAP