reklam
reklam
DOLAR 32,6592 % -0.45
EURO 34,9841 % -0.76
STERLIN 41,4244 % -0.63
FRANG 36,7836 % -0.25
ALTIN 2.424,16 % -0,86
BITCOIN 65.295,99 -0.956
reklam

Dağlık Karabağ’da Türkiye-Rusya Ortak Merkezi faaliyetine devam ediyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dağlık Karabağ’da Türkiye-Rusya Ortak Merkezi faaliyetine devam ediyor
reklam

Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Dağlık Karabağ’da ateşkesin gözlemlenmesi kapsamında kurulan Türkiye-Rusya Ortak Merkezi faaliyetine devam ediyor.

Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ’daki Ağdam kenti yakınlarında açılan Türkiye-Rusya Ortak Merkezi’nde insansız hava araçlarıyla (İHA) alınan görüntüler izlenerek ateşkese uyulup uyulmadığı gözlemleniyor.

4 hektar alana kurulu, 65 prefabrik yaşam ve hizmet alanının yer aldığı Merkez’de İHA personeli de dâhil Türk ve Rus askerleri birlikte görev yapıyor. Her ülkeye ait karargâh alanının bulunduğu Merkez’de mescit ve kilise de yer alıyor. Merkez’in güvenliğini Azerbaycan askerleri sağlıyor.

Spor salonu, futbol, voleybol ve basketbol sahalarının yer aldığı Merkez’de, hem karma hem de karşılıklı müsabakaların yapılması planlanıyor.

ATEŞKES İHLALLERİNİ ÖNLEMEYE YÖNELİK TEDBİRLER ALINIYOR

Merkez’de görevli askerlerimizden Albay Ali Karakaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, başlıca görevlerinin bölgedeki tüm çatışmaları sonlandırmak, ateşkesi kontrol etmek olduğunu söyledi.

Merkez’de ihlallerle ilgili verilerin toplanması, birleştirilmesi ve doğrulanmasının organize edildiğini belirten Albay Karakaş, “Burada gözlem yapılıyor, İHA ve diğer kaynaklardan alınan veriler değerlendirilerek kayda giriliyor. İlgili şikâyetler, konular veya sorunlar inceleniyor, ateşkes ihlallerini engellemeye yönelik tedbirler alınıyor.” dedi.

Rus askerî görevlilerden Albay Mihail Zavalkin de 7 gün 24 saat İHA’larla gözetim gerçekleştirdiklerini, bugüne kadar herhangi bir ihlal tespit etmediklerini söyledi.

Azerbaycan Ordusunun 27 Eylül 2020’de başlattığı operasyonda; 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan, 10 Kasım’da yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden bildiriye imza atmıştı.

Türkiye-Rusya Ortak Merkezi’ne ilişkin mutabakat zaptı, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında 11 Kasım 2020’de imzalanmıştı.

Merkez’in açılışı, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Türkiye Millî Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin’in katılımıyla 30 Ocak’ta yapılmıştı.

reklam

YORUM YAP