DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

DAVA’YA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEKLER

Yayınlanma Tarihi : Google News
DAVA’YA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEKLER

29 Ekim Kadınları Derneği Manisa Şubesi Başkanı Fatma Ayhan, Sivas katliamının 29’uncu yılında davaya sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

Haber: Nezih VAROL

29 Ekim Kadınları Derneği Manisa Şubesi Başkanı Fatma Ayhan, yaptığı yazılı basın açıklaması ile Sivas katliamının 29’uncu yılında davaya sahip çıkmaya devam edeceklerini belirtti. Sanıklar hakkında açılmış olan ilk davanın 4 Mayıs 2001’de sonuçlandığını, bir grup sanığın ağır cezalara mahkum olduklarını, ancak önemli bir kısmının karardan önce tahliye edildiğini ve yakalanmalarının da mümkün olmadığını ifade eden Başkan Fatma Ayhan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Daha sonra aranmakta olan sanıklardan 7’si hakkında yürüyen davada mahkeme, katliamı insanlığa karşı suç saymayarak zaman aşımı nedeni ile davayı düşürdü. Şu anda yurt dışında oldukları bilinen 3 sanık hakkında dava sürüyor. Ne yazık ki davanın aynı gerekçe ile 2023’de iç hukuka dayanılarak zaman aşımından düşürülmesi olasılığı var. Yakınlarını yitiren ailelerin, demokratik kitle örgütlerinin, avukatların yıllardır sürdürdüğü mücadele, davaya geniş kamu duyarlılığı yaratmış bulunuyor. Bir kadın derneği olarak, bu katliamın hukuka uygun bir ceza ile sonuçlanmasını, salt yaşamını yitirilenler için bir vicdan borcunun ödenmesi olarak görmüyoruz. Katliamcılar, amaçlarını, ‘Laiklik gidecek, şeriat gelecek’, ‘Cumhuriyet burada kuruldu, burada yakılacak’ içerikli sloganlarıyla açıkladılar, gerçek amaçları laikliği ortadan kaldırmak. Doğru bir yargı kararının, bu toplumsal tehlikenin önlenmesine de katkı sunacağına inanıyoruz. Bu anlayışla yitirdiğimiz canların anıları önünde saygıyla eğiliyor, kadınlar olarak davaya sahip çıkmaya devam etmekte kararlılığımızı yineliyoruz.”

YORUM YAP