Format Haber

Delta varyantı, pandemiyle mücadelede büyük bir tehdit olmaya başladı

Delta varyantı, pandemiyle mücadelede büyük bir tehdit olmaya başladı
24 Haziran 2021 - 12:22

Hindistan’da ortaya çıkan delta varyantı dünya genelinde yayılıyor. Delta Varyanı Avrupa, Amerika kıtasında rastlanıldığı gibi Rusya’ da da görüldü. Hindistan’da ortaya çıkan korona ‘delta’ varyantı İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz’le birlikte Avrupa geneline yayılma eğiliminde olduğu belirlendi.

Türkiye’de, Sağlık Bakanı Koca’ nın açıklamasına göre 134 kişide Delta varyantı saptandı. Varyantın % 100 daha bulaşıcı etkisi tartışılıyor; Rusya, İngiltere, Portekiz’de yeni vakaların büyük çoğunluğu delta varyantı kaynaklı.

Örneğin İngiltere ise insanların yaklaşık %50’sinin 2. doz aşısını yaptırdığı halde delta varyantı vakaları arttı, ancak enfekte olanların çok büyük kısmı aşı olmamış veya sadece 1. dozu oldukları gözlemlendi. İngiltere’ de 100.000 de vaka sayısı Türkiye’den yüksek seyrediyor. Delta varyantının İngiltere’de ‘baskın’ virüs olmasından endişe eiliyor.

Varyant, Portekiz’de COVID-19 enfeksiyonlarının yüzde 96’sını oluşturdu; İtalya’da yüzde 20’den fazlası ve Belçika’da yaklaşık yüzde 16’sı Delta Varyantı oluşturuyor.

Varyant ABD ve Rusya’da da etkili olmaya başladı. Son günlerde vakaların %90’ının Delta varyantından kaynaklı olduğu açıklandı; aşılama ile toplumsal bağışıklığa ulaşan İsrail’de bile Delta varyantı görülmeye başlandı.

Moskova’da, daha 2 hafta öncesine kadar günlük 2.000’lerde seyreden vaka sayıları, bugünlerde 9.000’lere kadar çıkmış durumda. Delta varyantı ABD’de de hızlı artış gösterdi, yeni vakaların yüzde 20’sini oluşturdu.

ABD Bulaşıcı Hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, koronavirüsün Delta varyantının çok daha bulaşıcı olduğunu ve hastalığa yakalananların çok daha ağır atlattıklarını söyledi. Dr. Fauci, Pfizer/BioNTech aşısı da dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde izin verilen aşıların yeni ataşehirescort varyantlara karşı etkili olduğunu belirtti.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır