DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘Devlet adalet ile yönetilir, devlet liyakatle yönetilir!’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Devlet adalet ile yönetilir, devlet liyakatle yönetilir!’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kırklareli’nde STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleri Buluşması’nda konuştu. Gündeme dair konuşmasında iktidarın ülkeyi eğitim, ekonomi ve dış politika alanında önemli sorunlarla karşı karşıya bıraktığını söyledi, “Türkiye’yi buradan, bu bataklıktan çıkarmamız lazım. Türkiye’yi büyütmemiz lazım” dedi.

Kılıçdaroğlu’ nun konuşmasından bazı başlıklar şöyle:

”Millet sorunların altında ezilmiş vaziyette. Toplumun hangi kesimine giderseniz dert dinliyorsunuz. Bu sorunlardan Türkiye’nin arınması lazım. Bu sorunlardan arındıracak olan da siyaset kurumudur. Siyasi partiler devlet değildir devlet ayrıdır, devlet bakidir. Devlet adalet ile yönetilir devlet liyakatle yönetilir. Adaletin ve liyakatini olmadığı bir yerde devlet dediğiniz kurum yara alır temelleri sarsılır…

”İçişleri Bakanı çıkıp da televizyona ‘Bir siyasetçi her ay 10 bin dolar rüşvet veriliyor’ dediği zaman, kimin hemen harekete geçmesi lazım? Devleti yönetenlerin. ‘Bir dakika diyecekler ya siyaseti kirlilikten arındırmamız lazım, ne demek ya her ay 10 bin dolar rüşvet alacak, bunu İçişleri Bakanı çıkacak devletin televizyonunda söyleyecek. Şu memleketin geldiği hale bakın, şu siyaset kurumunun geldiği hale bakın. Parayı verenin düdüğünü çaldığı bir devlet olmaz. Devletin dini adalettir. Türkiye’yi bu bataktan çekip çıkarmak zorundayız.”

‘Siyasi otorite, devleti yönetirken vatandaşına hesap verir.’

”Devlet akılla, irfanla, bilgiyle, birikimle, adaletle yönetilir. Devlet aynı zamanda bütün vatandaşlardan vergi alır. Bizden toplanan vergilerin nerelere harcandığını bizim bilmemiz lazım. Biliyor muyuz? Bilmiyoruz. Bilgi veriyorlar mı? Vermiyorlar. Sorduğumuz zaman ne diyorlar? ‘Bu ticari sırdır’ diyorlar. Devlet ticarethane mi ki ticari sır olsun? Neden hesap vermekten kaçıyorlar? Siyasi otorite, devleti yönetirken vatandaşına hesap verir. Demokrasinin çıkış kaynağı budur zaten. Hesap verilmediği içindir ki ekonomi de çok berbat. Kaynakların nerelere, kimlere, ne kadar tahsil ediğini de bilmiyoruz doğru dürüst.”

YORUM YAP