DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘Devletin ödeme garantisi verdiği yatırımlar yabancıya mı satılıyor?’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘Devletin ödeme garantisi verdiği yatırımlar yabancıya mı satılıyor?’

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, şehir hastanelerinin işletmesinin yabancı bir şirkete devredilmesi ile ilgili olarak, “Devletin ödeme garantisi verdiği şirket, haklarını daha sonra yabancılara satıyorsa, açıkçası burada karşımıza çok vahim bir tablo çıkıyor.” dedi.

Anka Haber Ajansı’ ndan Ali Güreli imzasıyla yer alan haberde CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Kosova Paneli’ne katılmak üzere bulunduğu Adana’da gündeme dair açıklamalrda bulundu.

Öztrak; Adana, Bursa, Elazığ, Yozgat ve İstanbul Başakşehir şehir hastanelerinin işletmesinin Rönesans İşletme Hizmetleri tarafından, Danimarkalı ISS şirketine devredilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Şehir hastanelerinin projelerinin “milletin cebinden tek kuruş çıkmayacak” denilerek başlatıldığını belirten Öztrak, şunları söyledi:

“Verilen garantiler sonucunda çok ciddi paraları bütçeden bu hastanelere ödemek zorunda kalıyoruz. Bütçeden ödenen para kimin parası? Tüyü bitmemiş yetimin parası. Şimdi bu şirket, haklarını götürmüş yabancılara satmış. Biz yabancılara karşı değiliz. Biz her zaman, yabancıların bu ülkede yatırım yapmasından yanayız. Özellikle de istihdam yaratacak ‘yeşil’ dediğimiz sıfırdan yatırımların yapılmasından yanayız.

Mevcut tesislerin alınması açıkçası bir portföy hareketidir. Bunlara da çok fazla karşı değiliz. Ama devletin ödeme garantisi verdiği şirket, haklarını daha sonra yabancılara satıyorsa, açıkçası burada karşımıza çok vahim bir tablo çıkıyor. Yani Türkiye’de, Türk vatandaşları bu hastanelerde alacakları hizmetin karşılığını dövizle dışarıya ödeyecek. Normalde dışarıdan insanların Türkiye’ye gelmesi, Türk tıbbının şu anda ulaştığı seviye, Atatürk’ün kurmuş olduğu tıp fakültelerinin neticesinde geldiğimiz seviye, dışarıdan gelen öğretim görevlilerinin Türk doktorlarını getirdikleri, Cumhuriyetin başlangıcından itibaren bugün Türk tıbbının gelmiş olduğu seviye, bütün dünyaya parmak ısırtıyor.” dedi.

YORUM YAP