DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Dışişleri Bakanlığı, Afgan sığınmacılar kampı haberini yalanladı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dışişleri Bakanlığı, Afgan sığınmacılar kampı haberini yalanladı

Türk Dışişleri Bakanlığı, İngiliz basınında yer alan, İngiliz Hükümetinin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde mülteci merkezleri kurmayı planladığına dair haberleri yalanladı.

Önceki gün Guardian gazetesi’nde Dan Sabbagh imzalı haberde, “İngiltere’nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için iltica merkezleri oluşturmayı planladığını” yazıldı.

Pazar günü İngiliz Savunma Bakanı Ben Wallace, Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan yazısında Afganistan’daki gelişmelere de değinerek “İçişleri Bakanı ile birlikte bir sonraki aşamayı planlıyoruz. Bu ülkeye getirme yükümlülüğümüz olan Afganlar için Afganistan’ın dışındaki bölgede işlem merkezleri oluşturacağız” ifadelerine yer verdi.

Mail on Sunday, Wallace’ın yazısının ardından yayımladığı Glen Owen ve Ian Gallagher imzalı analiz haberinde, “Savunma Bakanlığı’nın, Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde bu merkezleri oluşturmayı değerlendirdiğini” yazdı.

Medyada yer alan bu bilgiler İngiltere’nin, Türkiye’ de mülteci kampları için Türkiye ile anlaştı mı sorusunu gündeme getirdi.

Türk Dışişleri Bakanlığı, İngiliz basınında yer alan konuyla ilgili haberlere istinaden, İngiliz hükümetinin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde mülteci merkezleri kurmayı planladığına dair bilgiyi yalanladı.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada “Birleşik Krallık basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.” denildi.

YORUM YAP