Format Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı milli işletim sistemini kullanmaya başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı milli işletim sistemini kullanmaya başladı
24 Haziran 2020 - 10:58

Diyanet İşleri Başkanlığı ile TÜBİTAK arasında “Açık Kaynak ve PARDUS Dönüşümü İş Birliği Protokolü’nü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Prof. Ali erbaş birlikte imzaladı. Din İşleri Yüksek Kurulu Konferans Salonu’nda düzenlenen törende Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) protokolü imzalandı.

Düzenlenen etkinlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Pardus’un, Diyanet’in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayara yaygınlaştırılacağını belirtti.

Varank konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Diyanette şimdiye kadar 872 kullanıcı TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen yerli ve milli yazılım Pardus’a geçti. Yurt dışındaki bulut sunucularındaki veriler, kurumun kendi veri merkezine taşındı. Ayrıca, Diyanet sunucularına TÜBİTAK’ın kurulum rehberini yayınladığı açık kaynak Jitsi video konferans sistemi kuruldu.”

Varank aynı zamanda yazılım ekosistemini daha ileri taşımak için Türkiye Açık Kaynak Platformu kurulduğunun da altını çizdi. Aynı zamanda yeni teknolojiler için Pardus sürümleri üzerinde çalışıldığı da açıklandı. Pardus, masaüstü çözümleri yanında akıllı cihazlar arasında da yerini alacak. Nesnelerin interneti dünyasında en yaygın kullanılan ARM-işlemci tabanlı mini bilgisayarlar için de yeni bir sürüm çıkacak.

Varank, Pardus işletim sistemini kullanan 100 bine yakın kullanıcı olduğunu da belirtti. Ayrıca Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Milli Savunma bakanlarıyla Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı gibi kurumların da analiz ve dönüşüm süreçlerinde olduğunun altını çizdi.

Pardus, erken yaşlardaki öğrencilere de tanıtılmak isteniyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ile sınıflardaki akıllı tahtalara özel bir Pardus sürümü yaygınlaştırılacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da ”Yerli ve milli yazılımlarımızı kullanma noktasında güzel bir örnek teşkil edeceğimize inanıyoruz.” dedi.

Başkanlığın hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırabilmek amacıyla çağın teknolojik imkanlarını etkin şekilde kullanmaya çalıştıklarını belirten Erbaş, bu kapsamda internet siteleri ve mobil uygulamaları sürekli geliştirdiklerini aktardı.

Pardus nedir?

PARDUS, özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir. Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan Açık Kaynak kodlu alt projeleri bulunuyor.

Pardus’un siber güvenlik açısından açık kaynağın önemli avantajları bulunuyor. Buradaki projeler Türkiye’deki yazılımcı sayısını ve niteliğini artırmayı hedefliyor. Böylece dışa bağımlılık azalacak, milli kaynakların yurt içinde kalması sağlanacak.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır