Format Haber

Dünya Bankası’ndan ‘ekonomik durgunluk’ uyarısı

Dünya Bankası’ndan ‘ekonomik durgunluk’ uyarısı
01 Ocak 2022 - 12:31

Dünya Bankası yeni yılla birlikte ekonomik duruma ilişkin beklentilerinde ‘durgunluk’ riskine dikkat çekti; özellikle enflasyon ve covid önlemleri nedeniyle yeni kapanmaların gündeme gelmesinin ‘çift dipli resesyon’ konusuna işaret etti.

Dünya Bankası Baş Ekonomisti Carmen Reinhart, Reinhart Telegraph gazetesine verdiği demeçte, Omikron varyantı dahil covid salgınının ekonomik faaliyetlerde kısıtlama ve  hayat pahalılığı riskini tehditlerine karşı koyabilmeleri konusunda karar alıcı mevkilere uyarılarda bulundu.

Reinhart, Omicron’un varyantının düşük ve orta gelirli birçok ülkenin ekonomilerini etkilemesi halinde , zaten mali destek vermek için “çok fazla barutu olmayan” birçok ülkenin büyük gerginliklerle karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.

Enflasyonla mücadeleye dikkat çeken Dünya Bankası Baş Ekonomisti Carmen Reinhart Merkez Bankaları’ nın enflasyonla mücadele konusunda hareket alanlarının azaldığını belirtti.

“(Merkez bankaları) finansal kırılganlık endişelerinden de korkuyorlar. Çok fazla yüksek riskli borç alan çok kaldıraçlı bir kurumsal sektör var.

Carmen Reinhart daha önceki açıklamalarında daCovid-19 pandemisinin uzun sürmesi halinde finansal bir kriz gelebileceği tahminlerinden bulunmuştu.

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır