DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

EGİAD’DAN EFECE CUMHURİYET VURGUSU

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
EGİAD’DAN EFECE  CUMHURİYET VURGUSU

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde düzenlediği görkemli bir resepsiyonla kutlarken, Piyano Sanatçısı Nihat Demirkol’un ‘Allaturca’nın Efelenen Büyüsü: Zeybekler’ temalı sohbet ve piyano eşliğinde doğaçlamalarını davetlilerle buluşturdu.

Haber: Nezih VAROL

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde düzenlediği görkemli bir resepsiyonla kutladı. Kültür ve sanatı her zaman ön planda tutan EGİAD, Cumhuriyet Resepsiyonu’nda Gazeteci-Yazar-Piyano Sanatçısı Nihat Demirkol’u ağırladı. ‘Allaturca’nın Efelenen Büyüsü: Zeybekler’ başlıklı resepsiyonda, sohbet ve piyano eşliğinde doğaçlamalar ve unutulmaz eserler, ESKEM-Eski Portekiz Sinegogu’nda davetlilerle buluştu. Türk Müziği eserlerinin piyanonun notalarıyla ölümsüz nağmelere dönüştüğü gecede, açılış konuşmasını yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Cumhuriyet’in hem toplumların hem bireylerin bağımsızlaştığı, özgürleştiği en önemli başlangıç olduğunu belirterek, “Kurtuluş Savaşı sonunda düşmandan kurtarılmış İzmirimizdeyiz. Bu şehrin büyük yangından sonra ayakta kalmış tarihi mekanlarından birindeyiz. Kendi dilimize sahibiz; hepimiz Milli Eğitim sistemimizden geçerek yetiştik. Kuşaklardır yetiştirdiği bilim insanlarıyla kendi tarihini yazabilen, bunun için yabancı kaynaklara muhtaç olmayan, gururlu ve başı dik insanlarız. Aramızda kendi teknolojilerini üreten ve ürünlerini tüm dünyaya sunan ihracatçılarımız var; dünya çapında ‘Made in Turkey’ girişimlerimiz var ve hep birlikte bu mevcudiyetimizi ilelebet korumaya and içmiş bir halkız. Benim için Cumhuriyet tüm bunların başlangıç noktasıdır. Bir basamağını da her gün benim tırmanmaya çalıştığım, ucu bucağı görünmeyen, göklere uzanan bir merdivendir. Ancak durmamak gerekir; tırmanmaya devam etmek, duraksayana el vermek, hep birlikte ilerlemek boynumuzun borcudur” dedi.

“ATATÜRK DEMOKRASİYE İNANMIŞTIR”

Kurtuluş Savaşı zaferinden sonra yıllarca imparatorluğun yıkıcılığıyla uğraşmış ve bağımsızlık mücadelesi yorgunu bir toplumun Cumhuriyet ve onun bağlı olduğu ilkelerle ayağa kalktığını belirten Yelkenbiçer, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal tek adam yönetim şeklini benimsemektense, çoğulculuğa ve demokrasiye inanarak aydınlanma yolunu seçmiş, bunları yaparken de etrafındaki zümrenin kalkınmasından çok toplumsal kalkınma prensiplerine inanmış, dış ilişkilerinde kavgadan çok diploması ve barış yolunu seçmiştir. Bugün 98. Yılında dimdik durmamızın en büyük sebebi de Cumhuriyetimizin kurucu iradesi ve prensipleridir. Bu prensiplerin ve ilkelerin çimentosu da laiklik ilkesidir” diye konuştu.

“LAİKLİK OLMAZSA DEMOKRASİ SEKTEYE UĞRAR”

Laiklik ilkesinin içselleştirilmemesi ve toplumun hassasiyetlerini kullanarak yayılmasının engellenmesi durumunda demokrasinin sekteye uğrayacağına dikkat çeken Yelkenbiçer, “Bu durum, toplumsal eşitliğin asla sağlanamadığı, çoğulculuğun zenginlik olarak görülmesinden çok bir tehdit olarak algılandığı, toplumda kadının güçlendirilmediği bir gelecek yaratacaktır. Bu bilinçlerin olmadığı yerlerde de maalesef modern bir toplum kurmak ve demokrasimizi demokratikleştirmek imkansızdır. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına doğru ilerlerken, genç iş insanları olarak bizler, bir arada birlikte yaşama kültürümüzle, Cumhuriyetin değerlerini ekonomiyi, katma değerli üretimi, eğitimi, bilimi ve sanatı, sivil toplumdaki etkinliğimizle desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

“ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ HEDEFLER GÜNCELDİR”

Yelkenbiçer sözlerini Atatürk’ün 10.Yıl Nutku’ndan bir alıntı yaparak noktaladı: “Atatürk, ‘Fakat yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mâmur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız’ demiştir. Atamızın bizlere verdiği ‘Muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarma’ hedefi bugün de günceldir ve hepimiz için geçerlidir. Tüm Türk Milleti’nin ortak hedefidir. Derneğimiz çatısı altında yapacağımız her işte de bize gururla yön göstermeye devam edecektir.”

DEMİRKOL’ A DAİR…

Piyonayı, batı müziği enstrümanı gibi çalmayan Feyzi Aslangil Üslûbu’na sadık kalan Demirkol, sohbeti, doğaçlamaları ve icradaki tavrıyla, tek sesli musikînin, yeterince denenmemiş büyülü imkanlarına ilişkin bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Alaturka’nın Efelenen Büyüsü: Zeybekler’ 2019 yılından bu yana, farklı kentler ve salonlarda dinleyiciyle buluşan özgün bir repertuvar, Klâsik Doğu Musikîsi’nin, Anadolu paketinde renkler taşıyor, aksak usûlündeki zeybekler ile çeşnilerinden oluşuyor.

YORUM YAP