Format Haber

Emekli Orgeneral açıkladı: ‘ABD Büyükelçisi 2009’da Montrö’yü delmeyi önerdi!’

Emekli Orgeneral açıkladı: ‘ABD Büyükelçisi 2009’da Montrö’yü delmeyi önerdi!’
05 Nisan 2021 - 13:44

Montrö Boğazlar Sözleşmesi, özellikle Rusya ve Ukrayna arasında gerginliklerin yaşandığı bir dönemde Emekli Amirallerin bildirisiyle bir kez daha kamuoyunda gündeme geldi. 

Bu sefer TSK’dan emekli 103 amiral’in Montrö Sözleşmesine yönelik hassasiyetlerini vurguladıkları duyuru damgasını vurdu.

Bildiride, “Türkiye’nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz” denildi.

Emekli Orgeneral açıkladı: ‘ABD Büyükelçisi 2009’da Montrö’yü delmeyi önerdi!’

Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli 103 amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un bir soru üzerine, Cumhurbaşkanının Montrö Sözleşmesini “teknik olarak feshedebileceği” yönündeki sözleriyle başlayan tartışmayla ilgili, uluslararası sözleşmeyi savunan bir paylaşımda bulunmuştu.

Bu açıklamayla ilgili olarak Emekli Koramiral Atilla Kıyat, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e Montrö Sözleşmesi tartışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Kıyat, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in, 10 yıl önce Türkiye Büyükelçisi olduğu sırada kendisine Montrö’yü delme teklifinde bulunduğunu açıkladı.

Kıyat “Beni ziyaret edip sözleşmeyi delme fikrini anlattı. Karşı çıktım. İtiraz eden askerler kumpas mağduru oldu” dedi.

Kıyat: ‘Milli Savunma Bakanı neyi inceliyorsunuz?’

Emekli Amirallerin Montrö Sözleşmesi, Kanal İstanbul ile ilgili paylaşımlarının yanında görevdeki bir tuğamiralin sarık ve cübbeli fotoğraflarına yönelik hassasiyetler de vurgulanmıştı.

Emekli Koramiral Atilla Kıyat, sosyalmedya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Sarıklı amiralin fotoğraflarının servis edilişi bir hafta oldu. Milli Savunma Bakanı neyi inceliyorsunuz?’ diye sordu.

”103 Amiral imzalı bildirimize tepki verenler , belli ki , uyku sersemi iken okumuşlar. Sabahleyin , uykularını aldıktan sonra , bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır.”
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır