Format Haber

‘Bu ülkenin üzerine düşecek hiçbir gölgeyi kabul etmiyoruz!’

‘Bu ülkenin üzerine düşecek hiçbir gölgeyi kabul etmiyoruz!’
27 Nisan 2021 - 23:58

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için “soykırım” ifadesine tepki göstererek;

”Bu ülkenin üzerine düşecek hiçbir gölgeyi kabul etmiyoruz. Emperyal güçlerin bakışını, gölge düşürmesini asla kabul etmiyoruz.” dedi.

Biden’ın sözde soykırım açıklamasından önce Hükümet tarafından gerekli girişimlerin bulunulmadığını belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

”1915 konusu önce yabancı haber ajanslarında ve medyada yer aldı, ‘Biden bu yıl 24 Nisan’da konuşurken ‘soykırım’ı kabul edecek’ diye. Washington temsilcimizi aradım. Doğru mu diye sordum. Evet doğru dediler. Onun üzerine 22 Nisan’da bir açıklama yaptım. Biden’ın böyle bir açıklama yaptığında Türkiye ve ABD arasında onarılmaz hasarlara yol açabileceğini, bu işin siyasetçilerin değil, tarihçilerin görevi olması gerektiğini açıkladım. Biden açıklama yaptı ve soykırım sözcüğünü iki kez kullandı. Bu Türkiye açısından çok büyük bir talihsizlik. Bugüne kadar pek çok iktidar geldi gitti. Ama hiçbir ABD Başkanı 1915 olaylarını bir soykırım olarak tanımlamadı.

1915 olaylarının bizim ve Ermeniler arasında ciddi travmalara yol açtığı bir gerçektir. Siyasetçilere düşen görev; geçmişin acılarını bugün siyasi malzeme konusu yapmamalarıdır.

1915 olayları acı mıdır? Evet acıdır. İncelenmeli mi? Evet, gerekirse incelenmeli. Politikacılar değil, tarihçiler yapmalı. Türkiye bu konuda her zaman hazır olduğunu ifade etti. Arşivlerimizi açıyoruz tarihçiler gelsin baksın dedi. Ama Ermenistan’da açsın arşivini. Böylece tarihçiler gerçek bilgiye ulaşsın.

1915 olaylarını tartışmayacağım o tarihçilerin görevidir. Ama eğer 19 Mayıs 1985 tarihinde New York Times ve Washington Post gazeteleri görülseydi ve o gazeteler sayın Biden’ın önüne konulsaydı belki böyle bir açıklama olmayacaktı. Çünkü o tarihte çok sayıda tarihçi 1915 olaylarının bir soykırım görülmeyeceğini, adlandırılmayacağını ilan ediyorlardı bütün dünyaya; ama o zaman bir devlet vardı. Beceriksiz bir yönetimin Türkiye’yi getirdiği noktadır bu.”

Türkiye’nin kuruluşundan bu yana 1915 olaylarını Amerika’daki hiçbir başkanın soykırım olarak tanımlamadığını söyleyen Kılıçdaroğlu açıklamanın zamanlamasına dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bu denli itibar kaybına uğramasının temelinde ülkenin yönetilememesinin geldiğini belirtti.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır