reklam
reklam
DOLAR 32,6592 % -0.45
EURO 34,9841 % -0.76
STERLIN 41,4244 % -0.63
FRANG 36,7836 % -0.25
ALTIN 2.424,16 % -0,86
BITCOIN 65.295,99 -0.956
reklam

ENGEL TANIMAYAN TİYATRO BAŞLIYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
ENGEL TANIMAYAN TİYATRO BAŞLIYOR
reklam

Görme özürlü kişileri tiyatro ile buluşturmak ve engelli bireylerin kültür ve sanat etkinliklerine erişimine dikkat çekmek amacı ile gerçekleştirilen Mikrofonda Tiyatro Projesi kapsamında; COVID-19 ile zor şartlar altında ayakta kalma mücadelesi veren sanatçılar görme engelliler için mikrofon başına geçti.

Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi ve Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği işbirliğinde, koordinatörlüğü sivil toplum gönüllüsü Liz Sarda tarafından yürütülen, Yönetmen Rüçhan Gürel’in sahnelediği ve Emel Bala tarafından proje için özel olarak kaleme alınan “Eski Sevda Yeni Aşk” adlı radyo oyunu 28 Mart 2021 tarihinde dijital platformlar ve radyo kanalları üzerinden tiyatroseverler ile buluşacak.

Mübadele yıllarından günümüze seslenen, geri dönüşlerle anlatılan bir aşk hikayesi ile hüzünleri, mutlulukları ve yeniden kurulan hayatları anlatan oyun Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı yararına radyo tiyatrosu olarak kurgulandı.

Proje kapsamında; görme özürlü pek çok kişinin tiyatro ile buluşmasını hedeflediklerini belirten Proje Koordinatörü ve Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi Sözcüsü Liz SARDA ‘Mikrofonda Tiyatro projesi; bir başka açıdan da oldukça önemli, COVID-19 döneminde zor şartlar altında ayakta kalma savaşı veren tiyatro ve müzik sanatçıları yaşadıkları güçlüklere rağmen bu radyo tiyatrosunda görme engelliler için mikrofon karşısına geçti. Projemiz Bornova Belediyesi, Çiğli Belediyesi, Han Tiyatrosu, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Şubesi Temsilciliği, Kare Film ve Sam Reklam destekleri ve Roteks A.Ş., Karabağlar Çalıkuşu Rotary ve Cem Ofset’in büyük katkılarıyla gerçekleştirildi.

Türk Tiyatrosuna yeni bir eser kazandıran bu proje ile aynı zamanda dijital mecralar aracılığı ile gençleri radyo tiyatrosu ile tanıştıracaklarını belirten SARDA, ‘pandemi ile birlikte tüm dünya zor günler geçiriyor Özellikle engelliler ve bu şartlar altında çalışamayanlar için ise maalesef herşey çok daha kötü. Bu dönemde pek çok sanatçı ne yazık ki işsiz kaldı ve intihar etti. Normal şartlarda bile, kısıtlı hayat yaşayan engelli bireyler ise bu zorunlu izolasyon ile daha çok eve kapandı. Ülke nüfusumuzun yaklaşık %12’si engelli bireylerden oluşuyor. Bu bireylerin en büyük sorunu ise her alana erişilebilirlik. Eğitim, sağlık gibi temel haklara ulaşmakta zorluk çeken engelli bireyler, kültür ve sanat gibi hayatın vaz geçilmez parçası olan alanlara ulaşmakta da zorluk çekiyor. Biz de projemiz kapsamında pandemiden en çok etkilenen iki grup için umut verecek bir şey yapmak istedik. Hem amatör, hem profesyonel oyunculardan oluşan kadromuzda Ceren Gürel, Engin Neşeli, Doç. Dr. Engin Deniz Eriş, Lara Mukiyen, Onur Peynircioğlu, Pınar Peynircioğlu ve ben (Liz Sarda) rol aldım. Anlatıcılığını Rüçhan Gürel’in yaptığı oyunumuzda müzikleri Cem İdiz, efektleri ve ses kaydı Turgay Tufan yaptı. Eski Sevda Yeni Aşk Oyununda yer alan Gülbahar şarkısı ise Elif İdiz tarafından seslendirildi. 28 Mart 2021 tarihinde online gerçekleştireceğimiz açılışımıza herkesi bekleriz.’

ESKİ SEVDA YENİ AŞK OYUN ÖZETİ

Eski Sevda Yeni Aşk, bir mübadele dönemi aşk hikayesini konu alan bir oyundur. Oyun Şirince’de geçmektedir. Roza, babasını kaybettikten sonra babasının geçmişinin peşine düşerek Şirince’ye gelir ve bir pansiyona yerleşir. Bu pansiyonu, Alzheimer olan annesine bakmak için resim eğitimini yarıda bırakan Erdem adlı bir genç işletmektedir. Kız babasının izlerini ararken Alzheimer olan yaşlı kadın onları geçmişe götürür ve kız aradığı babasını ve onun bitmeyen aşkını böylece bulur. Yaşlı Kadın babasının gençlik aşkıdır, delikanlı ve kız bu olayları birlikte çözmeye çalışırlarken birbirlerine aşık olurlar. Oyun geçmişteki kırgın aşkın küllerinden doğan yeni aşkın umuduyla son bulur.

Yapım Han Tiyatrosu
Proje Koordinatörü Liz Sarda

Yazan Emel Bala
Yöneten Rüçhan Gürel
Müzik Cem İdiz
Efekt ve Ses Kayıt Turgay Tufan

Oyuncular
Anlatıcı Rüçhan Gürel
Roza Ceren Gürel
Erdem Engin Neşeli
Yaşlı Kadın Liz Sarda
Andre Doç.Dr. Engin Deniz Eriş
Gülbahar Lara Mukiyen
Meyhaneci Doç.Dr. Engin Deniz Eriş
Panayoti Onur Peynircioğlu
Talia Pınar Peynircioğlu
“Gülbahar Şarkısı” Seslendiren Elif İdiz

reklam

YORUM YAP