Format Haber

Eryılmaz: ‘Çiftçi yeni torba yasa ile haciz ve icra takibi ile karşı karşıya kaldı’

Eryılmaz: ‘Çiftçi yeni torba yasa ile haciz ve icra takibi ile karşı karşıya kaldı’
07 Nisan 2021 - 16:44

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, yeni torba yasa ile çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldığı ve ödeyemediği borçları için haciz ve icra takibi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, çiftçinin bir kez daha mağdur edildiğini söyledi.

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, geçen haftalarda AKP’li milletvekillerince verilen torba yasada, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifinin sorunu çözemeyeceğini ve beklentilerden uzak kaldığını söyledi. Eryılmaz, “Ziraat Bankası takibe düşen alacaklarla ilgili bir süre önce 1 milyon liraya kadar yeniden yapılandırma çalışması başlattı. Tarım Kredi Kooperatifleri ise çiftçiyi haciz kıskacına alarak borçlarını tahsil etme yoluna gitti. Ancak, tepkiler üzerine Mart ayı sonuna kadar haciz işlemlerini durdurdu. AKP’li vekillerin 2 Nisan 2021’de Meclis’e sundukları “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nde çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan, ödemesi geçen ve takibe düşen krediler yani sorunlu kredilerin yüzde 18 ve yüzde 12 faizle yapılandırılması öngörüldü. Bu kanun teklifi sorunu çözmeye yetmez. Özellikle, Tarım Kredi’den kredi kullananlar küçük ve geliri düşük olan çiftçilerin, bu yapılandırma ve bu faiz oranları ile borçlarını ödemeleri zor görünüyor. Yeni torba yasa ile çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldığı ve ödeyemediği için haciz ve icra takibi ile karşı karşıya kaldı. Toplam 500 milyar liralık kamu alacağının yeniden yapılandırılmasını öngörüldüğü Torba Yasa’da çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili bir düzenleme yok. Sadece Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nün kooperatiflere kullandırdığı ve daha önce iki kez yapılandırılan, ne kadar olduğu bile bilinmeyen kredilerle ilgili bir düzenleme var.

Torba Yasa’da kapsam dışı bırakılan çiftçi bir kez daha mağdur edildi. Çiftçiye verdiğiniz sözleri artık tutun ” diye konuştu.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır