DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

FAO Gıda Fiyatları ağustos’ta yıllık %32,9 artış gösterdi

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
FAO Gıda Fiyatları ağustos’ta yıllık %32,9 artış gösterdi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) küresel gıda emtia fiyatlarında ağustos’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre %32,9 (31,5 puan) artış gösterdiğini açıkladı.

2021-Mart ayında da arka arkaya onuncu kez arttan fiyatlar önceki yılın pandemi etkisiyle arz-talep dengesinde yükselişe neden olmuştu. Gıda fiyatlarındaki artışta bitkisel yağlar ve süt ürünleri başı çekiyor.

2021 Haziran-Temmuz ayında gerileyen endeks Ağustos ayında yeniden yükselişe geçti.

FAO Gıda Fiyatları, Ağustos ayında, toparlanmasında şeker, bitkisel yağlar ve tahıl alt endekslerindeki artışlar etkili oldu.

FAO Gıda Fiyatları ağustos’ta %32,9 artış gösterdi

FAO Tahıl Fiyatları, Ağustos ayında, Temmuz ayına göre %3,4 (4,3 puan) artış göstererek 129,8 puan oldu ve bir önceki yıl aynı dönemdeki seviyesinin %31,1 (30,8 puan) üzerinde gerçekleşti. İhracatçı ülkelerin birçoğunda azalan hasat beklentileri; dünya buğday fiyatlarını geçen aya göre %8,8 (11,1 puan) artırarak bir yıl önceki seviyesinin de %43,5 puan (41,5 puan) üzerine çıkardı. Diğer tahıllar arasında fiyat trendleri Ağustos ayında değişim gösterdi. Kanada’da ve ABD’de daha düşük arpa üretimi tahmini ve artan buğday fiyatlarının yayılması; uluslararası arpa değerlerini geçen aydan bu yana %9,0 (10,9 puan) artırarak bir yıl önceki seviyelerinin de %35,6 puan (34,7 puan)
üzerine çıkardı. Mısır fiyatları da %0,9 (1,3 puan) hafifçe düşüş gösterdi. Arjantin, AB ve Ukrayna’da iyileşen üretim beklentileri; Brezilya ve ABD’de düşen üretim tahminlerinin etkilerini azalttı. Uluslararası sorgum fiyatları Ağustos ayında %2,5 (3,9 puan) düşüş gösterirken; geçen yılın aynı dönemine göre %43,3 (45,5 puan) artış gösterdi. Uluslararası pirinç fiyatları; yabancı satışları artırmaya yönelik çabaların yanı sıra döviz hareketlerinin de etkisiyle Ağustos ayında düşüş gösterdi.

FAO Bitkisel Yağ Fiyatları, Ağustos ayında, Temmuz ayına göre %6,7 (10,3 puan) artış göstererek 165,7 puan oldu. Uluslararası Ayçiçeği fiyatları; 2021/22 hasatları pazara ulaşmadan önce, Karadeniz bölgesindeki sınırlı ihracat imkânları nedeniyle son iki aylık düşüşün ardından belirgin bir şekilde yükseldi.

Grafik:
Gıda Emtiaları Fiyat Endeksleri


Sugar: Şeker
Dairy: Süt ürünleri
Vegetable Oils: Bitkisel sıvı yağ (yağlı tohumlar)
Meat: Et
Cereals: Hububat

 

YORUM YAP