Format Haber

Fed politika faizi 50 baz puan arttı

Fed politika faizi 50 baz puan arttı
05 Mayıs 2022 - 11:46

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizinde 50 baz puan artışa gitti ve yüzde 0,75-1.00 aralığına yükseltti. Beklenti dahilinde gerçekleşen bu faiz artışıyla federal fonlama faizi 22 yıl sonra ilk kez bu seviyede yükseltildi.

Faiz değişikliğiyle ilgili ABD Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ‘enflasyon risklerine’ vurgu yapıldı; covid önlemleri çerçevesinde alınan kapatma ve karantina tedbirlerinin de tedaik zincirinden bozulmalara dikkat çekilen açıklamada ”ek yukarı yönlü baskı yaratması büyük olasılık.” denildi.

Fed  açıklamasında bilanço artış hızının küçültülmesi yönünde tedbirlerini paylaştı; buna göre 8,9 trilyon dolarlık bilançonun küçültülmesine 1 Haziran’da başlanacağı belirtildi. İlk üç ayda Hazine kağıtlarında 30 milyar dolar, ipotek destekli menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar ile başlanacağını belirtti.

Banka, ilk 3 ayın ardından bilanço küçültmede aylık miktarın Hazine kağıtlarında 60 milyar dolara ve ipotek destekli menkul kıymetlerde 35 milyar dolara yükseltileceğini duyurdu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır