DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Gediz İçin Vakit Geçirmeden Gerekli Önlemler Alınmalı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Gediz İçin Vakit Geçirmeden Gerekli Önlemler Alınmalı

Manisa Su Platformu üçüncü toplantısında GEMA (Gediz Havzası Erezyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfı) Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu’nu dinledi.

GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, ”Dünyamızda giderek artan kuraklık yanında yerüstü ve yeraltı sularının her geçen gün kirlendiğini üzülerek görüyoruz. Gediz Nehri Kütahya, Uşak, Manisa ve İzmir sınırlarını aşan bir can damarı. Bu nehri kirlettik.” dedi.

”Vakfımız bu konuda toplumsal duyarlılık oluşturmak adına fotoğraf sergileri, sempozyumlar, bilgilendirme toplantıları yürütüyoruz. Bu toprağın mirasının gelecek nesillere aktarılması için yerel tohum üretimi gerçekleştiriyoruz. Burada bugün bizi dinleyen gönüllülerden oluşan ve toplumun her kesimini içine alan Manisa Su Platformu’nun çalışmalarını destekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

‘Vakit geçirmeden gerekli önlemleri almalıyız’

GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu çevreye duyarlılık anlamında toplumsal bilinçlenmesi artması gerektiğini vurgularken şunları söyledi:

”Temizlemek kadar kirletmemek önemli. Organize sanayi bölgeleri, sanayi işletmeleri, taş ve kum ocakları, madenler, ilçe belediyeleri bu nehre ne akıttığına bir baksın. Nehir Gediz Karatepe Şelalesinden ve diğer doğduğu yataklardan tertemiz doğmasına rağmen nehir denize döküldüğü noktada nehir olmaktan çıkıp bir zehire dönüşüyor. Vakit geçirmeden gerekli önlemleri almalıyız. Bunu sadece devletten beklemek yerine herkes elini taşın altına koymalı. Gediz Havzası Yürütme Kurulu’nda resmi kurum temsilcilerinden daha çok sivil toplum temsilcileri olmalı. Toplanıp dağılmaktan ziyade çözüm için adımlar atılmalı. Tüm organize sanayiler arıtmalarını yapmalı. Gölmarmara Gölü’ne acilen can suyu sağlanmalı. Doğal göl ortamı yeniden hayat bulmalı” dedi.

GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu yaptıkları çalışmalarla ilgili ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Soruları cevapladı.

Manisa Su Platformu sözcüsü 24. Dönem Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş, Şener Kilimcigöldelioğlu’na teşekkür etti. Yurttaş “Geçtiğimiz hafta İl Tarım ve Orman Müdürümüzü, DSI 22. Şube müdürümüzü dinledik. Bu hafta GEMA Vakfı başkanımızı dinledik. En kısa zamanda Gediz Nehrinin temizliği ve kirliliğin önlenmesi konusunda Manisa’da Şener beyle birlikte bir fotoğraf sergisi düzenleyip, toplumsal duyarlılığı artırmak istiyoruz. Manisa Su Platformu olarak suya sabuna dokunup, tüm ilgileri dinleyip bir rapor hazırlayarak kamuoyu ve ilgili kurumlarla paylaşacağız. Gönüllü arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Yurttaş “Kelebek Barajı su tutmaya başladı, şu an 10 milyon metreküp su tutuldu. Önümüzdeki yıl damlama sulama ile su verilecek. Demirköprü Barajında doluluk oranı %14, Avşar Barajında %20, Buldan Barajında %7, Gördes Barajında %6, Güneşli Barajında %70 doluluk oranı var. Suyu israf etmemek, kirletmemek, verimli kullanmak hem bugüne hem de geleceğe karşı en önemli vazifemiz olduğunu unutmayalım. Su konusunda çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm toplumda bir duyarlılık oluşturmak için yola çıktık. Gediz Nehri’ni korumak, kirletmemek, şah damarımızı korumak kadar önemlidir” dedi.

YORUM YAP