Format Haber

Gelecek Partisi, Manisa’ da yaşanan kadın cinayetini ‘insan hakları’ konusu olarak ele alıyor

Gelecek Partisi, Manisa’ da yaşanan kadın cinayetini ‘insan hakları’ konusu olarak ele alıyor
30 Mayıs 2020 - 14:11

Gelecek Partisi, Manisa’ da yaşanan kadın cinayetini ‘insan hakları’ konusu olarak ele alıyor; Kurucular Kurulu üyesi ve İnsan Hakları Politikaları Başkan Yardımcısı Fatma Aydın, ‘Toplum olarak, devlet olarak kadınlarımıza yönelik şiddeti önlemek zorundayız. Artık yeter!’ dedi.

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyesi, Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı ve Manisa İl Koordinatörü Gizem Satıoğlu Öcmenler’le birlikte partisinin Manisa İl Başkanlığını ziyaret etti. Buluşmada, Aydın ve Öcmenler’i karşılayan İl Başkanı Mustafa Keskin hazır bulundu.

Manisa’da 22 yaşındaki Gülnur Kocabaş’ın sevgilisi Yusuf Akbulut tarafından sokak ortasında öldürülmesinin ardından hem davayı takip etmek hem de tepkisini dile getirmek için Manisa’ya geldiğini kaydeden Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyesi ve İnsan Hakları Politikaları Başkan Yardımcısı Fatma Aydın, “Hayatının baharındaki genç kardeşimiz Gülnur Kocabaş’ı koruyamadık. Toplum olarak, devlet olarak kadınlarımıza yönelik şiddeti önlemek zorundayız. Artık yeter, bu son olsun. Hayatının baharında yaşam hakkı elinden alınan genç bir kardeşimizin kaybı hepimize dert olsun” dedi.

“Son günlerde yaşanan ve hiçbir vicdani ve ahlaki değerimize uymayan saldırılar, kadına yönelik şiddetin sosyal ve kamusal alanda cereyan eden en vahim örnekleridir” diyen Aydın sözlerine şöyle devam etti:

“Çalışan, üreten, okuyan, anne ve eş olan, genç birer birey olan kısacası toplumsal yaşamın vazgeçilmez unsuru kadınların hedef alınması korkutucu, bunun açıkça saldırı tehdidi, şiddet ve maalesef ki cinayete dönüşmesi ise dehşet vericidir! Toplumsal değer yargılarımız, sadece ailemizdeki kadınlara değil tüm kadınlara karşı saygı duyulmasını gerektirir.”

‘Devlet bu saldırılar karşısında derhal sorumluluklarının gereğini tavizsiz yerine getirmelidir’

İnsan haysiyetiyle bağdaşmayacak bu sistematik saldırganlık karşısında devlet yetkililerinin sessizliğinin, saldırganların cesaretini artırdığını ifade eden Aydın, “Devlet yetkilileri, kadına yönelik her tür şiddetin önüne geçmeyi hakikaten istiyorlarsa, bu saldırılar karşısında derhal sorumluluklarının gereğini tavizsiz yerine getirmelidir. Aksi halde, sorumluluk almayan yetkililerin şiddetin karşısında olduklarına dair sıklıkla duyduğumuz beyanatları laftan öteye geçmeyecektir. Hangi dünya görüşünden ve hangi siyasi partiden, hangi sosyal statüde, hangi yaşta, hangi yaşam biçimine sahip olursa olsun kadınlara yönelik tüm maddi, manevi, fiziksel veya sözlü saldırılara karşı Gelecek Partisi’nin tavrı net, duruşu keskindir. Kendinden zayıfa yönelen şiddetin önlenmesi ve Adalet sisteminin mağdurlar için hızla devreye girmesinin takipçisi olacağımızı yaşanan bu üzücü hadise sebebiyle bir kez daha ifade etme gereği duyduk” ifadesini kullandı.

Başta kadına şiddet olmak üzere tüm şiddet olaylarını önleyecek kanunların yeterli olmadığını kaydeden Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyesi, Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı ve Manisa İl Koordinatörü Gizem Satıoğlu Öcmenler ise yaptığı konuşmasında, “Temennimiz bu insanlık dışı cinayetlerin ve şiddetlerin son bulması yönünde. Ancak kadına sırf güldüğü için ağza alınmayacak lafları dolayan, cinsel tacize ve istismara adeta sıradan bir olay zihniyetiyle bakan hatta yandaşı olması sebebiyle yeri geldiğinde ört bas etmeye çalışan zihniyet sahiplerine de gereken dersi halkımızla birlikte vermeliyiz ki tüm bu yaşananlar son bulsun” diye konuştu.

Ziyarette Aydın ve Öcmenler’i karşılayan İl Başkanı Mustafa Keskin de ”manasız ve insanlık dışı bir hadise sonrasında hayatının baharında genç bir kadının sevgilisi tarafından öldürülmesinden dolayı büyük bir üzüntü içinde olduklarını” söyledi

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır