DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Gelecek Partisi’nden tüm barolara mektup

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Gelecek Partisi’nden tüm barolara mektup

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebeti ile Türkiye’deki tüm Baro Başkanlıklarına ve Gelecek Partisi kadrolarındaki avukatlara kutlama mesajı gönderdi. Ahmet Davutoğlu imzası ile gönderilen mektupta yargı bağımsızlığı, hukuk ve adalet vurguları yapıldı.

Siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalettir!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, “Devlet tahayyülümüzün, hukuk anlayışımızın ve siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalettir” ifadesini kullandığı mektupta şunları kaydetti:

“Bağımsız savunma, bağımsız ve tarafsız yargıda, bağımsız ve tarafsız yargı, hukuk devletinde, hukuk devleti demokraside hayat bulur ve yaşar.

Şüphesiz demokratik hukuk devletinin olmazsa olmazları birbirlerini dengeleyen ve denetleyen yasama, yürütme ve yargı erkleridir. Yargının birbirini tamamlayan üç unsuru ise iddia, savunma ve yargılamadır. Sonuç itibariyle savunma, savunma görevini ifa eden avukatlar ve avukatların anayasal, yasal yapılanması olan barolar, demokratik bir hukuk devletinin ayrılmaz birer parçası ve hatta varlık sebebidirler.

Bir sistemin içinden savunmayı çekip alırsanız ya da savunmayı işlevsiz hale getirirseniz yahut evrensel temel hukuk ölçütleri dışında bir savunma kurgularsanız artık o sistemde demokratik hukuk devletinden söz edemezsiniz.

Halbuki demokratik hukuk devleti, insanlığın binlerce yıllık deneyimi, birikimi ve mücadelesi sonucu elde edilmiş en ideal devlet modelidir.

Ülkemizde de 85 milyon vatandaşımızı hukukun üstünlüğü, insan hakları çerçevesinde, bütün farklarına rağmen, farklılıklarını zenginlik kabul ederek bir arada tutacak ve çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine taşıyacak olan devlet modeli de şüphesiz demokratik hukuk devletidir.

Böyle bir devlet ve böyle bir devlette farklılıklara rağmen birlikte yaşamak, adaletle, adaletin tesisi ise –hâkimi, savcısı, avukatı ile- nitelikli ve teminat altındaki hukukçular marifetiyle mümkündür. Yine böyle bir devlette hâkimin, savcının ve avukatın yaptıkları işle, yüklendikleri sorumlulukla ve aldıkları riskle orantılı bir koruma, güvence ve imkânlar içinde olmaları gerekir ve bu beklenir.

Gelin görün ki, ülkemizdeki adalet açığı ve toplumun adalet ihtiyacı, acil bir hâl almıştır. Adaletin örselendiğine, devlet düzeninin ve toplumsal barışın temelinden sarsıldığına üzülerek şahitlik etmekteyiz.

Gelecek Partisi, ülkemizdeki ekonomik, siyasal ve sosyal sorunların temelinde hak ve adaletten uzaklaşmanın yattığının farkındadır. Bu nedenle devlet tahayyülümüzün, hukuk anlayışımızın ve siyaset felsefemizin en temel dayanağı adalettir.

Gelecek Partisi, hem devletin kurallara riayet etmesinde hem de kuralların demokratik içeriğinde insanımızın hak ettiği hukuk devleti standartlarına ulaşmayı hedeflemektedir. Ülkemizde huzurun, refahın ve adalete dayalı tam demokrasinin yerleşmesinin vazgeçilemez ön şartı, hukuk devletinin bütün çağdaş kural, ilke ve teamülleriyle işlemesidir. Bu bağlamda avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir. Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan en temel değer adalet ise, adaletin temel unsuru da avukat ve avukatlık mesleğidir. Bireylerin rahatlıkla avukata ulaşamadığı, avukatın da tam bir bağımsızlık ve özgürlük içinde ve etkili şekilde mesleğini yürüterek yargılama faaliyetine katılamadığı bir toplumda, adil yargılama hakkından söz edilemez. Bu bakımdan avukatın her tür kamu kurumu ve kamu gücü karşısında hiçbir zorlukla karşılaşmadan mesleğini ifa edebilmesi gerekir. Bu anlamda Gelecek Partisi olarak yargının diğer kurucu unsurları ile birlikte avukatların da mesleki, sosyo-ekonomik sorunlarının halledilmesiyle ilgili engellerin ivedilikle kaldırılmasını savunuyor ve bu yönde atılacak adımları destekliyoruz.

Bu vesileyle, şahsınızın, yönetim kurulu üyesi meslektaşlarınız ile baronuzun üyesi adalet savaşçısı tüm avukatların 5 Nisan Avukatlar Günü’nü tebrik ediyor, daha adil, daha müreffeh bir Türkiye’yi birlikte inşa edebilme ümit ve dileğiyle, şahsınızda baronuzun mensuplarını sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”

YORUM YAP