DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

GELECEK’ TEN AFYON’DA BÜYÜK TAARRUZ

Yayınlanma Tarihi : Google News
GELECEK’ TEN AFYON’DA BÜYÜK TAARRUZ

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Büyük Taarruz’un 100. Yılı vesilesiyle beraberindeki parti yöneticileri ile birlikte Kocatepe’den Zafer Tepe’ye yürüyüş gerçekleştirdi.

Prof. Ahmet Davutoğlu’ nun parti Genel Başkan Yardımcıları, PİK Başkanları, Parti Yönetim Kurulu Üyeleri, Kurucular Kurulu Üyeleri, İl Başkanları ve teşkilat mensupları Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Afyonkarahisar’da Büyük Taarruz’un 100. Yılını kutlamalarına katıldılar.

Program çerçevesinde 17.30’da Afyon girişinde partililer tarafından karşılanan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Şuhut’da Atatürk Evi’ni ziyaret etti. Ardından Kocatepe merasim alanına gelen Ahmet Davutoğlu ve parti yetkilileri Kocatepe’den Zafer Tepe’ye kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Davutoğlu, Kocatepe’de yaptığı konuşmada şunları söyledi.

“Bundan tam 100 yıl önce yürekleri bütün Anadolu’yu kaplayan binlerce mübarek asker burada, böyle bir gece karanlığında sabah hazırlandılar. Şehitliğe hazırlandılar, gaziliğe hazırlandılar. Gazi Mustafa Kemal’in verdiği emirle düşman askerine yöneldiler. O sabah ilk fethedilen yer Tınaz Tepe’ydi. Arkasından, 29 Ağustos sabahı diğer tepelere girerek al bayrağımızı diktiler.

Ülkenin her bir köşesinden gelmişlerdi. Çanakkale Savaşı’nda olduğu gibi Balkanlardan, Kafkaslardan yani her bir köşeden gelen insanlar son müdafaamız diyerek Anadolu’yu bir kale gibi müdafaa etmek üzere bedenlerini ortaya koydular.

Bedenlerinden daha da büyük olan yüreklerini ortaya koydular.

Dava büyüktü, dava kutsaldı.

Yine bir 26 Ağustos’ta başlayan Malazgirt Muharebesi’nden bu yana ilk kez Anadolu böylesi bir işgal görüyordu. Haçlı orduları gelmişlerdi ama geldikleri gibi gitmişlerdi.

İşte bir nevi yine 26 Ağustos sabahı yine tekbirlerle 1071’de vatan kılınan Anadolu toprakları 1922’de ebediyen vatan kalacak nidalarıyla gelecek nesillere aktarılacak şekilde kendini ortaya koydu.

19 Mayıs 1919’da Samsun’da yanan istiklal mücadelesi işte burada 26 Ağustos 1922’de bir anlamda burçlara dikildi ve al bayrak buradan İzmir’e doğru yiğitlerin elinde yola çıktı. İstila ordusuna karşı binlerce insanın seferberliğiydi bu. Ve al bayrağımız 27 Ağustos’ta tekrar Afyon’a dikildi. 29 Ağustos’u 30 Ağustos’a bağlayan gece Gazi Mustafa Kemal komutanlarıyla birlikte her bir mevziden sıkıştırılacak Yunan ordusunun nasıl tasfiye edileceğinin hesaplarını yapıyorlardı. 25 Ağustos’ta bir gece yarısı başlayan taarruz 29 Ağustos’u 30 Ağustos’a bağlayan gece düşman ordusunun tamamıyla kuşatılmasıyla neticelendi.

‘Bu topraklar bize ebediyen vatan kılındı’

Hepsine minnet borçluyuz. Allah’a şükür onlara minnet makamındayız. Bilinsin ki bu topraklar bize ebediyen vatan kılınmıştır. Hiçbir güç bu toprakları bölemez. Anadolu bir daha asla esir edilemeyecek.

“Cumhuriyet’in 100. yılında karabulutları dağılmış ve geleceğe azimle, inançla bakan bir ülkeyi hep birlikte inşa edeceğiz.

Gençlerimizin yurt dışına gitmeyi düşünmediği, kadınlarımızın aşlarını kaynatmakta sıkıntı yaşamadığı, çiftçilerimizin topraklarını bereketlendirdikleri yeni bir Türkiye’ye hep beraber burada inşa etme sözü veriyoruz.

Nasıl 100 yıl önce bir millet ayakta kalabilmişse bugün de bu zor ekonomik şartlar altında ayağa kalkması mukadderdir.

Bizler şehitlerimize olan borcumuzu, milletimize olan borcumuzu hep beraber ödeme kararlılığı ile Kocatepe’deyiz.
Kocatepe’den Anadolu’nun her bir köşesine ve mazlum milletlere selam olsun.

Bütün emperyalist istila çabalarına karşı birlikte olacağız.

Allah şehitlerimizin mekânlarını cennet eylesin; emanetleri her daim omuzlarımızda, zihinlerimizde, yüreğimizde.”

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve beraberindekiler Şehitlik ziyaretlerinde de bulundular.

YORUM YAP