DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Genç Hekim uğradığı mobbing nedeniyle intihar etti

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Genç Hekim uğradığı mobbing nedeniyle intihar etti

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kalp damar cerrahisi bölümünde baş asistan doktor olarak görev yapan 35 yaşındaki Mustafa Yalçın, 6 sayfalık intihar notuyla kayağa gidiyorum diyerek yaşamına son verdi. Sabah otomobili ile evinden ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Mustafa Yalçın ‘ın olay yerinde cansız bedeni bulundu.

İntihar notunda Mobbing nedeniyle büyük sıkıntılar içinde olduğu anlaşılan Mustafa Yalçın’ın “Ben bu hayattan keyif almıyorum. Artık yaşamak istemiyorum” yazdığı belirtildi.

Genç Hekim uğradığı mobbing nedeniyle intihar ettiği anlaşıldı.

Mobbing ile Mücadele Derneği konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

”Dr. Mustafa YALÇIN Geleceğe umutla bakan bir çift göz. Hayata gülümseyen sevecen bir bakış. Bin bir emekle kazanılan bir meslek. Yüzlerce, hayat kurtaran bir hekim. Ülkemiz için de deneyimli, birikimli kalifiye insan gücü. Hayalleri, umutları olan pırıl pırıl genç bir doktor…
HEPSİ BİRLİKTE YOK OLDU…
Genç doktor uğradığı mobbing nedeniyle ağaca taktığı serumla kendisini uyutarak intihar etti ve ardında 6 sayfalık da bir mektup bıraktı.
Öncelikle kendisine Allah’ tan rahmet, kederli ailesi, sevenleri ve sağlık camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Gücümüzün yettiğince, dilimizin döndüğünce, her fırsatta dile getiriyoruz. Mobbing beşeri sermayemiz olan deneyimli, birikimli kalifiye insan gücümüzü kemiren, yok eden bir işyeri kanseridir. Onurlu çalışma hakkını gözetmez, pozitif çalışma ortamlarını oluşturmaz, mobbingi önleyecek gerekli tedbirleri almazsak, daha çok can kaybederiz. Mobbingin sonu, intihar ya da cinayettir.
Bu feryada sessiz kalan, umursamayan, görmezden gelen, yok sayan, yokmuş gibi davranan herkes; üzülerek belirtmeliyim ki bu insan hakkı ihlalinin sorumlusudur aynı zamanda. Konu ciddiyetle ele alınmalı, soruşturmalar hak, hukuk ve hakkaniyet ilkeleri doğrultusunda, kamu vicdanını rahatlatacak bir biçimde ve kamuoyunun gözü önünde şeffalıkla, tüm yönleriyle aydınlatılmalı, objektif bir biçimde sonuçlandırılmalıdır. İntihara sebep olan kök nedenler ortaya çıkarılmalıdır. İntiharda kusuru olan, ihmali olan kişi veya kişiler, TCK’ya göre hak ettikleri cezayı almalıdır.
Başta sağlık, eğitim ve bankacılık olmak üzere mobbing; tüm sektörlerdeki işyerlerinde kanayan bir yara olarak önümüzde duruyor.Bir an önce müstakil bir Mobbing ile Mücadele Kanunu çıkarılmalıdır. Zorbalar en ağır cezalara çarptırılmalıdır. Toplumun mobbing ile ilgili farkındalığı artırılmalı, bilinci oluşturulmalı, hangi statü ve makamda olursa olsun herkesin işyerlerinde mobbing ile mücadele kararlılığı geliştirilmelidir.
KAMU, ÖZEL SEKTÖR TÜM KURUM VE KURULUŞLAR BU KONUYA ÖNEM VERMELİ, PSİKO SOSYAL RİSK FAKTÖRLERİNİ ORTADAN KALDIRACAK GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMALIDIR. HER İNTİHARDAN SONRA TAZİYE MESAJLARI İLE GEÇİŞTİRİLECEK BİR KONU DEĞİLDİR MOBBİNG.
HERKESİ GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARININ GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ.
ÜZGÜNÜZ, GERÇEKTEN ÇOK ÜZGÜNÜZ…
KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.
MOBBİNG İLE MÜCADELE DERNEĞİ ”

YORUM YAP