DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Girişim Savaşçısı Kadınlar Geleceğe Işık Saçıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Girişim Savaşçısı Kadınlar Geleceğe Işık Saçıyor

Her girişim hikayesini başlatan bir kırılma noktası vardır. Onların hikayesinin de kimi ihtiyaçtan, kimi bir isyandan, kimi zorunluktan, kimi de hayallerini ertelemek istemeyen, iş dünyasında özgürce kanat çırpmak isteyen bir kadının inancından doğdu. Hayata geçirdiği projeleri ile toplumda ses getirecek çalışmalara imza atan Kadın Dostu Markalar Platformu, Farkındalık Kitaplığı’nın beşinci kitabı “Girişim Savaşçıları” platformun haber sitesi üzerinden yayınladı. Birbirinden değerli girişimci ruhlu kadınların hikayeleri ile renk kattığı kitap, bir fikri olan ancak adım atma cesareti bulamayan pek çok kadına ilham olacak.

43 başarılı kadın girişim yolculuğunu anlatıyor

Ekonomiyi canlandırmada önemli bir role sahip olan, yeni iş olanakları yaratan, ürün, hizmet ve süreçlerde yenilikler getiren girişimcilerin sayısı hem Türkiye’de hem de dünyada her geçen gün artıyor. Türkiye’de tahmini 1 milyon 330 bin girişimcinin olduğu, bunun sadece yüzde 14’ünün de kadınlardan oluştuğu tahmin ediliyor. Bu rakam da 190 bin civarında kadın girişimciye karşılık geliyor. OECD ülkeleri içinde patent başvurularını gösteren “kadın mucit” oranında ise Türkiye 34 ülke içinde 6. sırada bulunuyor. Rakamlar henüz yetersiz olsa da kadın girişimcilerin sayısının artması umut veriyor.

2020 yılında toplumun en büyük sorunlarından biri olan, kadının toplumdaki yeri ve maruz kaldığı eşitsizliklerin iyileştirilmesi için markaların ve kurumların gerçekleştirdiği projeleri, toplumun tüm kesimlerine duyurup etkileşimini arttırmak üzere yayın hayatına başlayan ve kısa sürede geniş kitlelere ulaşan Kadın Dostu Markalar Platformu, farklı sektörlerde ve alanlarda başarılı kadınların hikayelerine yer verdiği Farkındalık Kitaplığı ile özellikle gençlere ilham verecek başarı hikayelerini yayınlarında ağırlıyor. Platformun beşinci kitabı Girişim Savaşçıları da 43 başarılı kadının girişim yolculuğunu anlatıyor. Kimi ihtiyaçtan, kimi zorunluluktan, kimi başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan bir beyaz yakalının isyanından doğan her bir girişim hikayesi, cesaret ve özgüvenle yola çıkan, yılmadan, usanmadan hedefe ulaşan kadınlara yer veriyor.

Kadın Dostu Markalar Platformu Genel Müdürü Nazlı Demirel, kadın girişimci sayısının son beş yılda yüzde 40 artmasına rağmen, sayının erkek girişimcilerin yarısından az olduğunu belirterek, “Türkiye’de özellikle teknoloji bazlı kadın girişimci oranı oldukça düşük. Tüm dünyada teknoloji girişimcileri ekosisteminde kadın girişimcilerin oranı yüzde 17, Türkiye’de bu oran yüzde 15 civarında seyrediyor. Türkiye’de 2010 ila 2017 yılları arasında teknoloji girişimciliğinde kadın girişimcilerin en çok e-ticaret, pazar yeri, bio teknoloji, bebek ve ebeveyn ile ilgili konularda girişimde bulunduklarını görüyoruz” dedi.

Girişimci kadınlar için en önemli konuların başında finansa erişimin geldiğini söyleyen Demirel, mentorluk sistemleri, melek yatırımcılar ve ücretsiz eğitimlerin her geçen gün arttığını, bilgiye, veriye, fona erişim eskisine göre çok daha kolay hale geldiğini vurguluyor. “Finansa ulaşabilme yolları hibe ve destekler, yatırımcılar ve fonlar olarak karşımıza çıkıyor” diyen Demirel, özellikle melek yatırımcıların girişimci açısından en önemli kaynak olduğunu sözlerine ekliyor.

Türkçe ve İngilizce iki ciltlik özel yayın

Dijital arşivlerde önemli bir yer bulacak 296 sayfalık Girişim Savaşçıları kitabı Türkçe, 296 sayfalık İngilizce olarak iki cilt halinde hazırlandı. Kitapta, birbirinden değerli girişimci kadınların başarı hikayelerine ve analiz bölümünde sektörün kanaat önderi isimlere yer verildi.

YORUM YAP