Format Haber

GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füzemiz hedefini tam isabetle vurdu

GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füzemiz hedefini tam isabetle vurdu
11 Temmuz 2022 - 11:10

Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirilen ilk havadan havaya füzeleri olan GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ın test faaliyetleri, başarıyla devam ediyor. TÜBİTAK-SAGE tarafından yürütülen GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirilen GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi, bir atış testini daha başarıyla tamamladı.

Testlerde gerçekleştirilen atışta GÖKDOĞAN Füzesi kendi aktif radar arayıcı başlığı tarafından hedefe kilitlendi ve başarılı bir angajman gerçekleştirildi. Böylelikle GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’nin geliştirme yolculuğunda, çok kritik bir aşama daha tamamlanmış oldu.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerimizi bu yıl TSK’ya teslim edeceğiz. Milletimize verdiğimiz bu bayram hediyesi için emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. ” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan F-16 uçaklarına sertifikasyonu tamamlanmak üzere olan BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN Füzelerinin; AKINCI, AKSUNGUR ve Milli Muharip Uçak platformlarına entegrasyon faaliyetleri de devam ediyor.

GÖKTUĞ Projesi

AIM-9 ve AIM-120 Füzelerinin Amerika Birleşik Devletleri’nden tedarikinde çeşitli sıkıntıların yaşanması ve birim maliyetlerinin çok yüksek olması; yüksek irtifa hava savunmasını bu füzeler aracılığıyla F-16 savaş uçakları tarafından gerçekleştiren Türkiye’yi, milli havadan havaya füzelerini geliştirmek zorunda bırakmıştır. Bu kapsamda 2013 yılında GÖKTUĞ Projesini başlatan TÜBİTAK-SAGE, Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığını sonlandırmak için önemli bir adım atmıştır. GÖKTUĞ Projesi, BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM) ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) olmak üzere iki ayrılmaktadır.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır