DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

HEKİMLER GİDİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
HEKİMLER GİDİYOR

Milliyetçi Hekimler Derneği ve 14 Mart Tıbbiyeliler Derneği tarafından yapılan Hekim Yurtdışı Göçü Araştırması sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

475’i kadın toplam 1446 hekime ulaşılarak yapılan araştırma sonucuna göre hekimlerin içinde bulundukları şartlar onları göçe zorluyor.

Ankete cevap veren hekimlerin % 43’ü uzman, % 25’i pratisyen. % 13’ ü de öğretim üyesi.

Bunların da % 30’ u Eğitim Araştırma Hastanelerinde, % 19’ u Aile Sağlığı Merkezlerinde, % 18’ i Devlet Hastanelerinde, % 12’ si Üniversite Hastanelerinde, % 10’ u ise özel hastanelerde çalışıyor.

Ankete verilen cevaplardan % 38′ ’lik bir kesimin hekim olarak çalışmaktan memnun olmadığı görülürken % 50’lik bir kesimin ise kesinlikle memnun olmadıkları görüldü. Yüzde 88’e varan bu memnun olmayan kesime karşı ise memnun olarak çalışanların oranı ise sadece yüzde 9.

Yurt dışında çalışmayla ilgili bir düşünceniz var mı sorusuna Evet diyenlerin verdiği oran % 72.

Yine yurt dışında çalışmak için bir çabanız var mı sorusuna Evet diyenlerin oranı ise % 50.

Yurtdışında çalışmaya zorlanan nedenler sıralandığında ise hekimlerin verdikleri cevapların en başında gelecek kaygısı ve sağlıkta şiddet gelmekte. Bu iki nedeni daha sonra sırasıyla yönetimsel nedenler, ekonomik nedenler, çalışma şartları, performans baskısı, mobing ve mesleki eğitim takip etmekte.

Aynı zamanda 2032 Tıp Fakültesi öğrencisi ile yapılan anketteki sonuçlar da ilgi çekiciydi.

Ankete katılan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu da (% 84) oranında yurt dışına gitme arzusundaydılar.

Bunların da gitme sebepleri sıralandığında en baştaki sebebin % 87 ile ekonomik sebep olduğu, onu % 84 ile çalışma şartları ve % 78 ile sağlıkta şiddetin izlediği görüldü.

Ülkemizde hekim olarak çalışmaktan memnunum diyenlerin en çoğunun % 20 ile özel hastanelerde görev yapanların olması da bir başka ilgi çekici nokta olurken en fazla memnunsuzların ise % 94 ile Devlet Hastanelerinde çalışan hekimler oldukları gözlendi

Ünvanlara göre hekim olarak çalışmaktan memnun musunuz sorusuna Evet diyenlerin büyük çoğunluğunu (% 17) öğretim üyesi hekimler oluşturmakta. Memnun olmayanların büyük çoğunluğunu ise (%93) asistanlar, (% 88) uzman hekimler, (% 87) pratisyen hekimler oluşturmakta.

Anketin en can alıcı olan sorularından birisi olan ülkemizde hekimlik mesleğinin geleceğine dair umudunuz var mı sorusuna ise % 91 oranında yok cevabı gelmesi ise düşündürücüydü.

Anket sonuçları ile ilgili ayrıntılı bilgiler Milliyetçi Hekimler Derneği’nin sayfasında paylaşılmış olup ilgilenenlerin  https://www.milliyetcihekimlerdernegi.org/wp-content/uploads/2022/03/Hekim-Gocu-Arastirmasi.pdf linkine tıklayarak buraya ulaşmaları mümkün.

YORUM YAP