DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Huzurevi’ ne Fahiş Zam!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Huzurevi’ ne Fahiş Zam!

Manisa Huzurevi Vakfı Dinlenme Evi fiyatları 6.500 TL’den 13 bin 732’ TL’ye yükseltilmesine huzurevi yaşlıları aileleri ve yakınları tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Adnan Cider, “Uygulanan fahiş zam oranları konusunda Manisa Valiliği acilen bir açıklama yapmalı ve yaşlılarımız aleyhine alınan bu kararı tekrar gözden geçirerek yapılan artı oranlarını makul seviyelere çekmelidir. ” dedi.

Adnan Cider huzurevine yapılan zam oranlarının hangi kriterlere göre belirlendiğini sordu.

Konuyla ilgili açıklamada Cider şunları söyledi:

”Her ilde olduğu gibi Manisa’da bulunan Manisa Huzurevi Vakfı dinlenme evinde kalan dar gelirli emekli yaşlılarımız mevcuttur. Bu yaşlıların bir kısmı bu huzurevlerinde emekli maaşları ile bir kısmı da yakınlarının desteği ile kalmaktadırlar.  Ancak 2022 yılında 6.500 TL olarak belirlenen huzurevi özel bakım yaşlısı fiyatı 2023 yılı için 13.732,05 TL’ye çıkarılarak fahiş bir şekilde arttırılmıştır. Huzurevinde kalan diğer sakinlerin de ücretleri aynı oranlar da arttırılmıştır.  Tarafınızca da bilindiği üzere ülkemizde TÜİK verilerine göre resmi enflasyon oranı Ocak 2022 itibariyle yüzde 64,27 olarak belirlenmiştir. Memur ve emekli maaşlarına yapılan zam oranı Cumhurbaşkanı tarafından “yüzde 30 olarak belirlenmiş ve açıklanmıştır. Ayrıca 2023 yılı Asgari ücret artış oranında yüzde 54 olarak belirlenmiştir.  2023 yılında Başkentimiz Ankara’da Ankara Valiliğince başkanlığında oluşturulan komisyon tarafından huzurevlerinde kalmakta olan yaşlılar için artış oranı yüzde 40 olarak sınırlandırılmıştır.  Ankara Valiliğince yapılan bu artışın enflasyon oranı ve maaş zamları göz önüne alındığında makul sayılabilecek bir seviyede olduğu görülmektedir” dedi.

Uygulanan fahiş zam konusunda Valilik’ten açıklama bekleniyor

Cider, “Manisa ilinde Enflasyon oranı maaş artı ve zam oranları diğer illerden farklı değildir. ” diyerek şunları söyledi:

”Manisa Türkiye sınırları içerisinde er almaktadır. Manisa ilinde huzurevi ücretlerine asılan zam oranı kabul edilemez bir şekilde yüzde 112 civarındadır. Bu zamlar Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Manisa Valiliğince belirlenmiştir. Manisa Valiliği ile Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü başkentimiz kentimiz Ankara ilindeki artıları referans almak yerine yaşlılarımızın gelirlerini ve haklarını dikkate almaksızın huzurevlerinde kalmakta olan yaşlıların aleyhine davranarak fahiş bir artış oranı belirlenmesine neden olmuş tur. Bu zam oranları hani kriterlere göre nasıl belirlenmiştir. Uygulanan fahiş zam oranları konusunda Manisa Valiliği acilen bir açıklama yapmalı ve yaşlılarımız aleyhine alınan bu kararı tekrar gözden geçirerek yapılan artı oranlarını makul seviyelere çekmelidir.

‘Yaşlılarımız bakımevi ücretlerini karşılayamaz durumdadır’

”Bu zam oranı yaşlılarımız ve ücretli çalışan yaşlı ailelerinin karşılayabileceğinden oldukça fazla bir zam oranıdır. Zam oranının yüzde 40 ila yüzde 50 aralığına ekilmesi ile zamlar yaşlılarımız açısından ödenebilir ve makul bir seviye gelecektir. Ayrıca yapılan bu fahiş zam oranı Cumhurbaşkanlığımızca 2023 için belirlenen yüzde 20 Enflasyon oranı hedefine vurulmuş bir darbedir.   Ülkemizin ekonomik koşulları ve emekli maaşları miktarları ortadadır. Emekli maaşlarının Asgari ücretin altında olduğu göz önüne alınırsa yapılan zammın büyüklüğü ve fahişliği çok net olarak görülecektir. 2023 yılında Manisa’da uygulanmış olan zam oranı neticesinde emekli olan yaşlılarımız aldıkları aylıkları ile bakımevi ücretlerinin karşılayamaz durumdadırlar. Bu zamlar Sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Yapılan bu zamlarla yaşlılara ve yakınlarına Manisa ilinde maddi manevi zulüm yapılmaktadır. Bu hususların kamuoyuna duyurulması ve soruna acilen çözüm getirilmesi ortak talebimizdir” diye konuştu.

YORUM YAP