reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.299,99 -0.322
reklam

‘İdari ve yargısal makamlar, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlüdür’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘İdari ve yargısal makamlar, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlüdür’
reklam

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, “Anayasa hükümleri yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını bağlayan üstün hukuk kurallarıdır.” vurgusu yaptı. “Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması, Anayasa’yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir.” diye konuştu.

Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen İrfan Fidan’ın yemin törenine katılarak konuşma yaptı.

‘İstiklal Marşı, adı üstünde bir bağımsızlık manifestosudur!’

AYM Başkanı Arslan, törenin açılışında yaptığı konuşmada, TBMM’de grubu bulunan tüm partilerden milletvekillerinin ortak önergesiyle 2021 yılının “İstiklal Marşı yılı” olarak kabul edildiğini söyledi.

İstiklal Marşı’nın aynı zamanda Anayasayla güvence altına alınmış bir metin olduğunu belirten Arslan, İstiklal Marşı’nın adı üstünde bir bağımsızlık manifestosu olduğunu dile getirdi.

Bu manifestonun şiarının ise hiç kuşkusuz hürriyet olduğunu anlatan Arslan,

“İstiklal Marşı’nın temel kavramlarından biri olan hürriyetin, birey, toplum ve devlete dönük üç önemli anayasal boyutunun olduğunu söyleyebiliriz. Bireysel açıdan hürriyet kavramı temel hak ve hürriyetlere salip olmayı ifade eder. Buna göre milleti oluşturan fertler, insan olmaları nedeniyle ezelden beri hak ve hürriyetlerin öznesidir. Anayasa’nın temel amacı da hiç kuşkusuz fertlerin doğuştan sahip olduğu bu hak ve hürriyetleri güvence altına almaktır. Toplumsal açıdan hürriyet ise başka milletlerin boyunduruğu, esareti altında olmamayı, kendi kaderini özgürce belirlemeyi, kısacası istiklali anlatır.”

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, “Milletimiz en son 15 Temmuz direnişiyle hürriyetine ve istiklaline canı pahasına sahip çıkmış, kendisine zincir vurulamayacağını bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

‘İdari ve yargısal makamlar, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlüdür’

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa’ nın yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını bağlayan üstün hukuk kuralları olduğunu hatırlatarak, Anayasa’nın ve kanunun açık hükümleri karşısında idari ve yargısal makamların, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlü olduğunu ifade etti.

”Bu mutlak yükümlülük esasen Anayasanın öngördüğü hukuk düzeninin ve hukuk devleti olmanın bir gereğidir…

”Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı ve buna bağlı olarak uygulanma zorunluluğu, anayasal hak ve özgürlüklerin korunmasının da bir güvencesidir.” dedi.

reklam

YORUM YAP