DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İkinci el araç alım satımları durma noktasında: Vatandaşlar isyan etti

Yayınlanma Tarihi : Google News
İkinci el araç alım satımları durma noktasında: Vatandaşlar isyan etti

Son yıllarda ikinci el otomobil piyasası oldukça hareketli. Geçtiğimiz yıllarda ciddi derecede yükselen fiyatlar, Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemlerle birlikte düşmeye başladı.

Mayısta ikinci el çevrim içi binek ve hafif ticari araç pazarında perakende fiyatların, bir önceki aya göre ortalama yüzde 0,35 düştüğü görüldü.

Satışlarda ise mayıs ayında yüzde 7 düşüş yaşandı ve ilana çıkan araçların yaklaşık yüzde 60’lık kısmı satılamadı.

Galericiler ve vatandaşlar birbirlerinden şikayetçi

Piyasadaki durumdan şikayet eden esnaf, fiyatları dibe çekmelerine rağmen müşteri çıkmadığını ve galericiliğin bitme aşamasına geldiğini söylerken, aracını satmaya çalışan vatandaşlar ise galericileri ve al-sat yapanları suçluyor.

Ensonhaber ekibi pazarı yakından takip ediyor

Durma noktasına ulaşan ikici el piyasasındaki durumu yerinde gözlemlemek için Ensonhaber.com ekipleri, İstanbul Kartal’daki ikinci el oto pazarındaydı.

Fiyatların çok düştüğünü belirten esnaf, yine de bekledikleri ilgiyi göremediklerinden şikayet etti.

Aracını satmaya çalışan bir vatandaş, araç piyasasının kötü durumda olduğunu belirterek şunları söyledi:

Kredi imkanları, al-sat yapan arkadaşların insaf ile hareket etmesi… Kâr etmesinler demiyorum, misal arabayı 300 bin liraya alıyorsa, o arabayı 330 bin liraya satabilir. Ama şimdi o arabayı 450 bin liraya satmaya çalıştığı zaman aynı arabayı 3 ay bekletmek zorunda ve çoğu insan da alamıyor.

“Benim arabam da bu kadar eder diyorum…”

Bu sefer de ben internette benim arabayı 400 bin liraya gördüğüm zaman diyorum ki benim arabam da bu kadar eder. Bu şekilde piyasada daha da karışmış oluyor. Herkes tarafından bir çekidüzen lazım.

YORUM YAP