Gündem

İkinci el araç satışlarında kayıt dışını engellemek için yetki belgesi getiriliyor

İkinci el araçlarda satıcı yetki belgesi zorunluluğu kapsamında başvurular henüz % 10' u bulmadı

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkan Yardımcısı Görkem Konu, İkinci el araçlarda satıcı yetki belgesi zorunluluğu kapsamında başvuruların henüz % 10′ u bulmadığını söyledi.

İkinci el araç satışlarında kayıt dışı satışları engellemek için getirilen yetki belgesi bu işlerle uğraşan tüm işletmelerin alması gereken bir belge. Bu belgeye sahip olmayan işletmeler ise araç satışı başına 5 bin TL’den başlayan cezalar ödemek zorunda kalacak. Uygulama 1 Eylül’ de yürürlüğe girecek.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkan Yardımcısı Görkem Konu, İstanbul’da 7 bin kadar işletmenin ikinci el araç satışıyla uğraştığını belirterek, bu kişilerden 500 civarının yetki belgesinin bulunduğunu, diğerlerinin henüz çıkarmadığını söyledi.

Ayrıca yetki belgesini almaya hak kazansa da Ticaret İl Müdürlükleri tarafından hala belgesi teslim edilmeyen işlemlerin de bulunduğunu söyleyen Konu, tüccarlara tanınan sürenin 31 Ağustos’ta dolacağını, bu belgeye sahip olmayan kişilerin ise ikinci el araç alım satımı yapamayacağını belirtti.

İkinci el otomobil alım satış işleriyle uğraşan kişiler için zorunlu olan yetki belgesi uygulaması 1 Eylül 2020 tarihinde başlayacak. Bu sürece kadar belgeyi almayan şirketlere ise önemli cezaların kesileceği açıklandı.

Türkiye’de ikinci el araç ticaretiyle uğraşan 50 bin işletmenin olduğu öğrenilirken, şu ana kadar sınırlı sayıda işletmenin belgeyi çıkardığı açıklandı.

Eylül ayıyla birlikte hayatımıza girecek yetki belgesi zorunluluğu, ikinci el araç satışlarında kayıt dışı işlemleri azaltacak. Bu da herkesin gelişigüzel bir şekilde araç satışı yapmasının önüne geçecek. 2019 yılında elde edilen verilere göre 7 milyon civarında olan ikinci el otomobil satış piyasasının 3,5 milyonu, yani yarısı kayıt dışı olarak gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı