Format Haber

IMF, korona virüs salgınıyla mücadele için ilk etapta 50 milyar dolarlık kaynak ayırdı

IMF, korona virüs salgınıyla mücadele için ilk etapta 50 milyar dolarlık kaynak ayırdı
08 Mayıs 2020 - 16:53

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ve Dünya Bankası (World Bank Group) Başkanı David Malpass, Covid-19 salgınına ilişkin alınan finans tedbirleri ve ekonomide beklentiler üzerine ortak basın toplantısı düzenledi. Georgieva talep yetersizliğine işaret ederek, yükselen finansal maliyetlerin harcama kabiliyetini azalttığını vurguladı.

Georgieva, finansal istikrara yönelik risklerin dengelenebilmesi için yeterli likiditeye de ihtiyaç olduğu belirterek, IMF’nin destek talep edebilecek düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkeler için acil durum finansman kaynağı ayırdığını açıkladı. Georgieva, “Toplam 1 trilyon dolarlık kredi kapasitemiz var. Düşük ve orta gelir gelirli ülkeler için bir IMF programına ihtiyaç duymadan ulaşabilecekleri 50 milyar dolarlık acil durum finansmanına sahibiz.” dedi.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass de Dünya Bankası Grubu’nun da Covid-19 salgınına karşı 12 milyar dolarlık yardım paketini devreye aldığını hatırlatarak, bankanın gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçları doğrultusunda salgına karşı hızlı ve esnek yanıtlar vermeye çalıştığını söyledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır