DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İngiltere’den şok Türkiye yasağı; ‘Kırmızı liste!’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
İngiltere’den şok Türkiye yasağı; ‘Kırmızı liste!’

İngiltere,Türkiye’yi seyahat edilebilinecek ülkeler arasında sakıncalı olan, kırmızı listeye aldı. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 12 Mayıs Çarşamba günü yerel saatle 04:00 itibarıyla Türkiye’nin ( Nepal ve Maldivler ile birlikte) kırmızı listeye ekleneceğini söyledi.

Buna göre Türkiye‘den gelen herhangi bir yolcunun bir otelde 10 gün karantinaya alınması gerekiyor. Britanya’da doğrudan kırmızı listedeki ülkelerden gelen yolcular, zorunlu karantina çerçevesinde kişi başı 1750 Pound ödenen otel karantinasında kalmak zorunda kalıyor.

Bu da Türkiye’ ye seyahatin maliyetini artıracağı için turizm ve hizmet sektörlerini açısından Türk ekonomisine zarar verecek. 

Bu kararın alınmasında önceki gün BBC televizyonuna taşınan ve önceki Kırmızı Liste’ de yer alan yolcuların direkt Britanya’ ya değil de Türkiye aktarmalı gitmelerinin rolü olup-olmadığını henüz açıklık kazanmadı. Buna göre Kırmızı Liste’de olan ve karantina oteli ücretinden kaçınmak isteyen bazı yolcuların Britanya’ya dönmeden önce Türkiye’ye geldiği tartışmaları yer aldı.

BBC’ de ye alan haberde İstanbul’dan bir otel çalışanının, konuklarının bazılarının İngilizlerin, Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi Britanya’nın kırmızı listesinde olan ülkelerden geldiğini söylemesi haberlerde yer aldı.
Karantina ve masraftan kaçınmak isteyen pek çok yolcu ise ‘kırmızı listede‘ yer almayan Türkiye‘yi bir köprü olarak kullanıyor.

Britanya hükûmetinin kırmızı listesinde olmayan bir ülkeden gelen kişilerin kendi evlerinde 10 gün karantinaya girmesi yetiyor.

Fakat öte yandan mahreç ülke pasaportta görüldüğü için ktarma ile yolculuğun karantina kurallarını değiştirmeyeceği de tartışılıyor.

Türk Turizmi açısından olumsuz bir gelişmede Rusya’ da yaşandı: Ülkede 3 milyondan fazla kişi, borçları nedeniyle yurtdışına seyahatleri kısıtlananlar listesine alındı. Rusya’da vergi, para cezası ve diğer borçları olanlar yurt dışına çıkış yapamıyorlar.

YORUM YAP