reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.261,99 -0.565
reklam

İşgalci Ermenistan, Azerbaycan’a cephe hattı boyunca taciz saldırılarında bulundu

Yayınlanma Tarihi : Google News
İşgalci Ermenistan, Azerbaycan’a cephe hattı boyunca taciz saldırılarında bulundu
reklam

Karabağ’da işgalci Ermenistan, Azerbaycan’a cephe hattı boyunca taciz saldırılarında bulundu, sivil yerleşim birimlerine ateş açtı, Azerbaycan ordusunun mevzilerine top ve havan saldırında bulundu.

Buna karşılık Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlattı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyon yaptı. Açıklamada, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’da, Çocuk Mercanlı köylerinde Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev şehitlerin kanının yerde kalmayacağını söyledi. Aliyev, Ermenistan’a ait askeri araçların imha edildiğini açıkladı.

Nitekim Ermenistan’ın saldırılarına karşı Azerbaycan ordusu gereken cevabı verdi;

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu’ belirtildi; cephe hattının Terter, Ağdam, Fuzuli, Cebrayıl ve Murovdağ yönünde Ermenistan’ın işgali altındaki stratejik yüksekliklerin ele geçirilmesi yönünde çatışmaların devam ettiği ifade edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada;

“Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği ve Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de imha edildiği belirtildi;

Açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu ifade edildi.

Ermenistan’ da seferberlik

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ bölgesi konusunda #Azerbaycan ile yaşanan çatışmalar sonrasında sıkıyönetim ve tam askeri seferberlik ilan ettiğini söyledi

Rusya iki ülkenin diplomatik kanallarını açık tutmak için girişimde bulundu.

Türk Dışişleri Bakanlığı Açıklama yaptı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Ermenistan’ın Bu Sabah Azerbaycan’a Karşı Başlattığı Saldırı Hakkındaki Soruya Cevabı:

”Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin bu ‪sabah ateşkesi ihlal ederek cephe hattında Azerbaycan ordusu ile Terter rayonuna bağlı Kapanlı, Ağdam rayonuna bağlı Çıraklı ve Ortakerbent, Fuzuli rayonuna bağlı Alhamlı ve Şükürbeyli ve Cebrail rayonuna bağlı Çocukmercanlı köylerini ağır silahlarla yoğun şekilde ateşe tuttuğunu öğrendik.

Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılarla Ermenistan bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız.

Uluslararası toplumu da haklının yanında durmaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz.”

 

reklam

YORUM YAP