DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın en yoğun havalimanı

Yayınlanma Tarihi : Google News
İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın en yoğun havalimanı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’nın (Eurocontrol) dün yayınlanan Avrupa Havacılık Genel Bakış Raporu’nu değerlendirdi.

Uraloğlu, “17-23 Haziran tarihleri arasında ülkemiz, havalimanlarındaki günlük ortalama 3 bin 894 uçuş ile Avrupa’da en yoğun trafik hacmine sahip ülkeler arasında 6’ncı sırada yer aldı.” dedi.

Günlük ortalama 1520 uçuş…

Bakan Uraloğlu, İstanbul Havalimanı’nın da günlük ortalama 1520 uçuş ile Avrupa’daki en yoğun havalimanı olduğunu vurguladı.

Uraloğlu, “Raporda yer alan küresel ölçekli 25 havalimanı içerisinde 17-23 Haziran tarihleri arasında ortalama 768 günlük uçak kalkışının gerçekleştiği İstanbul Havalimanı dünya genelinde de 7’nci sırada yer aldı.” açıklamasında bulundu.

“Avrupa’nın en verimli hava sahalarından biri”

Uraloğlu, Antalya Havalimanı’nın ise günlük ortalama 992 uçuş ile aynı listede 8’inci sırada, Rome Fiumicino ve Munich havalimanlarının önünde kendisine yer edindiğini kaydederek, “Bu verileri 2019 yılının aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda İstanbul Havalimanı günlük ortalama uçuş sayısında yüzde 21’lik, Antalya Havalimanı da yüzde 12’lik bir artış kaydetti. Ayrıca, Türk hava sahası, uçuş başına 0,5 dakikanın altındaki gecikme süresi ile Avrupa’nın en verimli hava sahalarından biri oldu. Ulaştırma alanında yaptığımız yatırımlar sayesinde Avrupa ve dünyada söz sahibi ülke olma yolunda çok büyük mesafeler kaydettik.” dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

YORUM YAP