DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kadın Cinayetleri Survive duygusunun oluşturduğu strese bağlı olablir mi?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kadın Cinayetleri Survive duygusunun oluşturduğu strese bağlı olablir mi?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, pandemi döneminde kadına şiddet olaylarındaki artışın “tolere edilebilir” düzeyde olduğunu söyledi. Bakan Yanık, artışı “Survive duygusunun oluşturduğu strese” bağladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’na katılarak sunum yaptı.

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nunda önceki gün gerçekleşen toplantıda Bakan Yanık pandemide kadına şiddetin %32 arttığını söyledi. Pandemi sürecini ‘şiddeti oransal olarak değilse bile yoğunluğunu biraz daha arttıran’ bir dönem olduğunu belirten Bakan Yanık:

”Ocak 2020 itibarıyla 19 bin 582 olan sayı, şubat-martta tolere edilebilir sayılarla artarken, Nisan 2020’de ciddi bir düşüş gösteriyor. Sonra tekrar artmaya başladığını görüyoruz. Bu da pandeminin etkilerinin yani nisanda ilk pandemiyle karşılamanın getirdiği bir şaşkınlık ve nasıl diyelim, belki hayata tutunma çabası ‘survive’ duygusu devam ederken, sonrasında o stresin oluşturduğu ciddi bir yükselmeyi görüyoruz ve daha sonra tekrar Ocak 2020’de başladığı veya Şubat 2020’de pandemi öncesine doğru ilerlediğini görüyoruz.” dedi.

”Yine burada da pandemi koşullarının ve mekânsal olarak aile içi ilişkilerde, daha doğrusu aile fertlerinin mekânsal olarak o kapanma dönemlerinde, birbirlerine mecbur kalmalarıyla oluşan bir şiddet ortamı diyebiliriz.”

Tolere edilebilir şiddet Mi Olur?

Bakan Yanık, 2014 yılından bu yana şiddet araştırması olmadığını söyleyerek, “Araştırma olmadığı için şu anda görmek ve yorumlamak çok mümkün değil fakat ben de bu artış nedenlerini merak ediyorum” dedi.

Ancak kadına şiddet konusunda kadın cinayetleri bir ipucu verebilir. 2019 yılında 421 kadın erkek şiddetinin kurbanı olurken, 2020 yılında ise 408 kadın öldürüldü. 2021 yılının ilk üc ayında öldürülen kadın sayısı ise 128. Son on yılda 3 bin den fazla kadın öldürüldü.

YORUM YAP