reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.380,00 -0.353
reklam

Kazakistan Üniversitesi, Türk Dünyası eğitim başarısını uluslarararası derecelere yükseltiyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kazakistan Üniversitesi, Türk Dünyası eğitim başarısını uluslarararası derecelere yükseltiyor
reklam
Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından belirlenen ve Kazakistan Cumhuriyeti’nin Eğitim ve Bilimi Geliştirme Devlet Programı’na dahil edilen 2020 yılında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında en az 2 Kazakistan yüksek öğrenim kurumunun katılması görevini onurla yerine getirdi.
KAZAKİSTAN ÜNIVERSİTESİ İLK KEZ “DÜNYANIN EN İYİ 200 ÜNIVERSİTELERİ” SIRALAMASINA GİRDİ
Dünyanın saygın Yüksek öğretim Derecelendirme Kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS), dünya üniversiteleri üzerine yapılan araştırmaların bu yılki sonuçlarını yayınladı. QS analitik raporunda da belirtildiği gibi, Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi 42 sıra yükselerek küresel sıralamada 165. sıraya yerleşti ve “Dünyanın ilk 200 üniversitesi arasında yer alan ilk Kazakistan üniversitesi” oldu.
Sovyet sonrası ülkelerden M.V. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi ve Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi olmak üzere, sadece iki üniversite bu gruba dahil edildi.
Dünya yüksek öğrenim tarihinde benzeri görülmemiş bir dinamik gelişme gösteren üniversite, 9 yıl içinde yaklaşık 500 sıraya ilerledi. Dünya sıralamasında kısa bir sürede böylesine benzersiz bir ilerleme, “Al-Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi Fenomeni” olarak adlandırılmış ve yabancı uzmanların dikkatini çekmiştir. Kazak Üniversitesinin dinamik gelişiminin canlı bir örneği, uluslararası akademik toplulukta aktif olarak tartışılıyor. Birçok yabancı üniversite Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’nin olumlu deneyimini uygulamaya başladı.
Dünya sıralamasında elde edilen yüksek başarının arkasında üniversite Rektörü Akademisyen Galım Mutanov gözetiminde Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’nin küresel rekabet gücünü artırmak için üniversite ekibi tarafından yapılan ciddi bir emek var. Üniversitede kümelenme planında kapsamlı bir yapısal modernizasyon gerçekleştirilip sonuç odaklı bir yönetim sistemi uygulanmaktadır. Önde gelen yabancı üniversitelerle birlikte çift diploma programları ve İngilizce eğitim programları uygulanmakta ve bunun sonucunda Kazakistan genelinde uluslararası öğrencilerin çoğu Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’nde eğitim görmektedir. Sadece son bir yılda onların sayıları 15 kat artmıştır.
Microsoft Şirketi, Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’nin dijital modelini en iyi uygulamalardan biri olarak kabul etti. Üniversite, “bilimsel bir fikirden ticarileştirilmesine kadarki” teknolojik bir koridora sahip ve onun etkin kullanımı sayesinde, üniversitedeki araştırma projelerinin hacmi 5 yılda 2,5 kat arttırdı. Yüksek dereceli uluslararası dergilerdeki Kazak bilim insanının her beş yayınından birinde Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının katkısı var.
Son 5 yılda, üniversite altyapısının toplam alanı % 50’ye yükseldi.
Birleşmiş Milletler “Akademik Etki”  Sürdürülebilir Kalkınma Programı’nın küresel bir merkezi olan Al-Farabi KazMÜ, Yeni Nesil Üniversite “Üniversite 4.0” modelini geliştirdi ve uyguladı. New York’taki BM Genel merkezinde sunulan “Üniversite 4.0” modelinin uluslararası düzeyde yaygınlaştırılması önerildi. Al-Farabi KazMÜ, dünyanın 12 ülkesinde el-Farabi merkezleri açtı.
Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi’nin dünya eğitim alanındaki liderlik seviyesi diğer uluslararası derecelendirme kuruluşlarının da dikkatini çekiyor.  Al-Farabi KazMÜ, aynı zamandadünyadaki en iyi 200 çevre ve en ileri teknoloji üniversitelerinin içindeki ilk 50 grubundan biri. Avrupa Bilim ve Sanayi Odası sıralamasında Al-Farabi KazMÜ “AA+” notu alarak Avrupa’nın önde gelen üniversiteleri arasında yer aldı. Tüm bu başarılar sayesinde Al-Farabi KazMÜ, Türk ve İslam dünyasının en iyi üniversitesi olarak kabul edilmiştir.
QS sıralamasında ilk sırada Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve ikinci ve üçüncü sırada sırasıyla Stanford ve Harvard Üniversiteleri (tümü ABD üniversiteleridir) yer almaktadır. Dünyanın en iyi on üniversitesi tamamen Amerikan ve İngiliz üniversitelerinden oluşmaktadır.
Hasret Dilek Delier
reklam

YORUM YAP