reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.299,99 -0.322
reklam

‘Teşvikten vergi alınır mı? Ama sadece çiftçiden alıyorlar!..’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘Teşvikten vergi alınır mı? Ama sadece çiftçiden alıyorlar!..’
reklam

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlenen Çiftçi Buluşması programının açılışında hükümetin tarım politikasını eleştirerek, ”Dışarıya bağımlı hale getirdiler bizim tarımımızı. Sadece böyle değil ithalat. Arpadan tutun, mercimeğe kadar… Bizim Yozgat’ın kokulu mercimeği bir dünya markası. Onu bile yok ettiler. Dışardan mercimek, canlı hayvan, et getiriyorlar. Neden? Sizinle rekabet etmek için.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, mazot desteğinin geçen yıldan 177 milyon lira, gübre desteğinin 52 milyon lira, hayvancılık desteğinin da 558 milyon lira daha az belirlendiğini vurguladı ve Çiftçiye verilen destek ödemelerinin vergiye tabi tutulduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu: ‘”Teşvikten vergi alınır mı? Ama sadece çiftçiden alıyorlar!..’

“Teşvikten vergi alınır mı? Ama sadece çiftçiden alıyorlar. Onu da söyleyeyim. Diğerlerine milyarlarca lira teşvik veriyorlar, 5 kuruş bile kesilmiyor ama çiftçi olunca ‘Vur ensesine ağzından al lokmayı.’ Nasıl olsa sesi çıkmaz. Sizin buna isyan etmeniz lazım, ‘Bu yanlıştır.’ demeniz lazım, Sizin hakkınızı bana oy verin diye değil, adalet için savunuyorum. Adalet olması lazım.” dedi.

Tarım Kanunu’nun 21. maddesini hatırlatan Kılıçdaroğlu, 2006’dan bu yana burada belirtildiği gibi çiftçiye milli gelirin yüzde 1’i oranında destek verilmediğini anlatarak, Türkiye İstatistik Kurumu verileriyle hesaplandığında Türk çiftçisinin 210 milyar lira alacağı olduğunu öne sürdü.

“Kendi çiftçisine değil, yabancı çiftçiye destek veren bir iktidara gayri milli derim. Kimse kusura bakmasın.” dedi.

‘Çiftçi için anayasal güvence var.’

Kılıçdaroğlu, tarımın bütün ülkeler için stratejik bir sektör olduğunu belirterek çiftçinin eline ürünün gerçek değerinin geçmesi ve devletin maliyeti düşürmesi, ürünü satın alması ya da satılmasına imkan sağlaması gerektiğini kaydetti.

“Çiftçi için anayasal güvence var. Siz, anayasanın kurallarını uygulamıyorsunuz, çiftçiyi batıyorsunuz. Hakkınız, hukukunuz teslim edilmiş ama adalet yok, gereği yapılmıyor. Bunun gereğinin yapılması lazım.” dedi.

“‘Para yok diyorlar, güzel ama köprüden geçerken Hazine garanti vermiş, ister yoldan geç, ister geçme, ister köprüden geç ister geçme, ister havaalanına git ister gitme, dolar bazında, dakikasında ödüyor mu? Ödüyor. Onlara para var. Üstelik dolarla ödüyor, dolar bazında ödüyor. Bize gelince para yok. Niye size gelince para yok? Beşli çeteye var da size niye yok? 1 milyar 900 milyon dolar, 6 milyon dolar para ödenecek 2020-2021’de para ödenecek. Saati gelince tak paralarını ödüyorlar. Size gelince kanun var, ödemiyorlar. Niçin? Çiftçiyi kendi arka bahçeleri olarak görüyorlar. ‘Biz parayı ödemesek de bunlar gelir, bize oy verirler.’ diyorlar. Asıl sorunumuz bu. Bu siyasi tercihten hükümeti vazgeçirmenin yolu, siyaseten ‘Paramı zamanında ödedin ödedin, ödemediysen kusura bakma oy moy yok sana.’ diyeceksiniz. O zaman göreceksiniz, hükümet kulağını çevirecek, sizi dinleyecektir. “

reklam

YORUM YAP