DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘Kitap Kahvemde Çay Simit Sohbet’ de Manisa ve Ziya Paşa konuşuldu.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘Kitap Kahvemde Çay Simit Sohbet’ de Manisa ve Ziya Paşa konuşuldu.
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi tarafından hayata geçirilen Kitap Kahvem Projesi kapsamında geleneksel hale gelen Cumartesi buluşmalarında bu hafta “Kitap Kahvemde Çay Simit Sohbet” programında Manisa’nın kültürel hayatı ve Ziya Paşa’nın edebi kişiliği konuşuldu.
Programa Manisa Müftü yardımcısı Ramazan Arba, Manisalı Nath sanatçısı Hasan Kabadağ, Manisalı yazarlardan Hasret Dilek Delier ve Manisa Vestel’in emekli teknik müdürü Mehmet Boyacılar, Turgutlu’dan bisiklet sporcusu amatör bisikletçi Rıdvan Göçmen ve dernek üyeleri katıldı.
TDED dernek başkanı Muzaffer Yurttaş Türkiye Dil ve Edebiyat  Derneği’nin tanıtımını yaptı, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi ve kitapkahvem projesinde bugüne kadar yapılanları ve hedeflerini anlattı. Yurttaş, ayrıca dernek tarafından çıkartılan dergileri tanıttı. Söz alan konuşmacılar Manisa’nın kültürel hayatının daha da zenginleştirilmesi için bu tür faaliyetlerin artırılması gerektiğini ifade ettiler.
Programa katılan misafirler ayrıca Manisa’nın önemli bir tarihi değeri olan manisa Sarayı yani Sarayı Amire’nin tekrar hayata geçirilmesi için projelerin yapılmasını arzu ettiklerini belirttiler. Manisa için çok önemli olan tarihi Morris Şinasi Çocuk Hastanesi’nin restore edilerek sağlık tesisi olarak millete hizmet etmeye devam etmesini arzu ettiklerini belirttiler.
TDED Manisa Şube başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş, Ziya Paşa’nın edebi kişiliğini, Tanzimat Dönemi’nin en önemli yazarlarından biri olduğunu, eserlerinin bu günümüze ışık tuttuğunu, beyitlerinin halkımız arasında dilden dile yaygın kullanıldığını ifade etti. Yurttaş ayrıca Ziya Paşa’nın “Asafın Değerini Bilmez Süleyman Olmayan” şiirini de okudu.
Yurttaş “Çok güzel bir ortamda geçen Çay Simit Sohbet programı önümüzdeki haftalarda da düzenli olarak devam edecek, tüm öğrencilerimizi bu programlara bekliyoruz” dedi.
Hasret Dilek Delier 

YORUM YAP