DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kızılay İştiraki AHBAP’a 46 Milyon TL’ye çadır mı satmış!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kızılay İştiraki AHBAP’a 46 Milyon TL’ye çadır mı satmış!

Türkiye’nin en büyük yardım kuruluşu KIZILAY’ın depremin üçüncü günü AHBAP’a 46 Milyon TL ye çadır sattığı gündeme geldi.

Konuyla ilgili olarak AHBAP Başkanı Haluk Levent açıklamasında konuyu doğrulurken ”Sonra öğrendik. Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş. Kızılay‘ın alt iştiraki olan tüzel kişilikmiş. Kızılay da bu şirketten çadırları faturalı satın alıyorlarmış Ahbap da aynı yöntemle toplanan bağışlarla bu şirketten satın alma gerçekleştirmiştir. Zaten sitelerinde açıklama bulunuyor.” dedi.

Kızılay’ın iştiraki olan şirket Kızılay Çadır ve Teksil AŞ adını taşıyor ve Kızılay Yatırım Holding AŞ bünyesinde faaliyet gösteriyor. Şirketin tarihinde Kızılay’ın 1954’te çadır dikim atölyesi olarak başlayan hizmeti, sonradan insani yardım çalışmaları için afet çadırları üretimini de kapsayacak şekilde büyüyor.

Haluk Levent sosyal medya sayfasındaki açıklamasında ”Kızılay yetkilileri bana ‘bu toplanan paralarla hammadde ve kumaş satın alınıp tekrar Çadır üretilip vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılıyor’ dediler. Bilginize. Tüm süreç böyle yaşandı.” ifadesini kullandı.

Sosyal medyada tartışma konusu olan olay hakkında deprem sonrasındaki çalışmalarından ötürü AHBAP’ ın çabalarına teşekkür yanında Kızılay’ın iştiraki firma hakkında bazı sorular da yer aldı. Buna göre KIZILAY iştirakinin ihtiyaç sahiplerine ücretsiz çadır dağıtmak yerine neden ‘parayla’ satılması yoluna gidildiği merak ediliyor. Üstelik bu çadırlardan AFAT ve diğer kuruluşlara para ile verilip-verilmediği; denetim süreçleri, tesislerde üretilen çadır miktarı ve üretim kapasiteleri ile üretim bölgelerinde lojistiğin ne zaman ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı gibi sorular yer alıyor.

Gündeme gelen bu sorular üzerine konuyla ilgili bazı kullanıcılar tarafından Kızılay’ ın elindeki tüm imkanlarla afetzedelere ücretsiz çadır, aş ve sağlık hizmeti sunmak zorunda olan ve vergilerimizle bu amaç için kurulmuş bir kurum olduğu hatırlatıyor.

YORUM YAP