Format Haber

Libya’ da Birleşmiş Milletler’in tanıdığı hükümete karşı Batı neden Darbeci Hafter’i destekliyor?

Libya’ da Birleşmiş Milletler’in tanıdığı hükümete karşı Batı neden Darbeci Hafter’i destekliyor?
25 Mayıs 2020 - 2:25

Hafter’e bağlı milisler, başkentteki Mitiga Havalimanı’nı roketlerle vurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Libya’nın tek meşru temsilcisi kabul edilen Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı darbeci Hafter milisleri saldırılarına devam ediyor.

Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Basın Birimi’nden yapılan açıklamada “Hafter milislerinin Ramazan ayına, Ramazan Bayramı’na, geleneklerine ve yaptığı geçersiz ateşkes çağrılarına saygısının olmadığını” ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada, can kaybı veya hasara ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Libya’ da Darbeci Hafter ateşkes çağrılarına saldırılarla karşılık veriyor

General Halife Hafter, dört yıldır başkent Trablus başta olmak üzere ülkenin tamamında kontrolü sağlama amacı güdüyor. Hafter nisan ayında da komutanı olduğu “Libya Ulusal Ordusu”na başkent Trablus’u ele geçirme emri verdi.

Bugün de Ramazan Bayramının ilk gününde sabah saatlerinde başkent Trablus’taki Mitiga Havalimanı’nı bombaladı.

Hafter’e bağlı üçlere en büyük destek Fransa’ dan geldiği iddia ediliyor. Nitekim Şubat ayında Fransız “Intelligence Online” sitesi tarafından aktarılan bilgiye göre, darbeci Hafter’e son haftalarda Birleşik Arap Emirlikleri’nden yaklaşık 3.000 ton askeri teçhizat desteğinin gönderildiği açıklandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Libya’nın tek meşru temsilcisi kabul edilen Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı yürütülen bu operasyonların perde arkasında Fransa başta olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Rusya, Katar ve İtalya’ nın da adı geçiyor.

Öte yandan Libya ordusu, “Barış Fırtınası Harekatı”yla Trablus, Vatiyye ve Ebu Gureyn cephelerinde darbeci Hafter’e ağır kayıplar vermişti. Hafter milislerini 18 Mayıs’ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü’nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerinde de birçok ki beldeyi milislerden arındırmaya devam ediyor.

Ülkede Trablus ve Sirte gibi batısındaki şehirleri BM tarafından desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile; Tobruk merkezli doğu kesimlerinde General Halife Hafter’e bağlı gruplar kontrol ediyor.

Türkiye Libya’ da güç dengelerini değiştirdi

Buna karşılık Türkiye Ulusal Mutabakat Hükümetini (UMH) destekliyor. BM tarafından da tanıtan Mutabakat Hükümeti’ yle 27 Kasım 2019’ da savunma ve güvenlik işbirliği ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması muhtıralar imzalandı.

Türkiye bu anlaşmayla Doğu Akdeniz’ deki sondaj faaliyetlerinde elini güçlendirdi; Münhasır Ekonomik Bölge’ deki deniz yetki alanları üzerinden Akdeniz’ de özellikle hidrokarbon paylaşım mücadelesinde önemli bir adım atmış oldu.

Libya’ nın petrol imkanları da geniş. Nitekim ülke 21 tane dev sahaya sahip. Fakat henüz keşfedilmemiş sahalarda büyük birpotansiyel olduğu biliniyor. Özellikle Sirte Havzası’ nda.

Türkiye’nin bölgeye ilgisi hem deniz karasuları hem de Doğu Akdeniz’ de enerji kaynaklarına erişimindde kendisini sıkıştırmaya çalışan Yunanistan-Güney Kıbrıs-Mısır ve İsrail tarafından geliştirilen Doğu Akdeniz Doğal Gaz Forumu bloğuna karşı ciddi bir stratejik atak olarak görülüyor.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır