DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

MALATYALILAR TEK ÇATI ALTINDA BULUŞUYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
MALATYALILAR TEK ÇATI ALTINDA BULUŞUYOR

Dünya’da yaşayan tüm Malatyalıları bir araya getirmek, dünyanın her bir yanına birlikte ulaşmak adına, Malatyalılar tarafından konfederasyon kuruldu.

HABER MERKEZİ- Malatya Eğitim Sağlık ve Kültür Konfederasyonu (MESKON) kuruldu ve konfederasyonun tüzüğü içişleri bakanlığı tarafından onay gördü. MESKON, kuruluş aşamasında genel merkezin İstanbul’da yapılacak genel kurulla genel merkezin Malatya’ya getirilmesi hedefleniyor.

“BİRBİRLERİNDEN HABERLERİ YOK”

İş anlamında yapılacak faaliyetlerde bir örnek vererek kuruluş amacını özetleyen Konfederasyon kurucu Genel Başkanı Aydın Gönültaş; “Konfederasyonu kurma fikrimiz, dernekçilik sisteminden daha farklı bir yöntemle halkımızı, dünyanın neresinde yaşıyorsa bir Malatyalı o derneklerimizde bir çatı altında toplanıp, birbirimize destek olarak şehrimizi bütün dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Bunu yapan kurumlar var. İl kültür müdürlüğümüz, belediyelerimiz yapıyor. Dernek olarak da konfederasyon en üst çatı olarak birliği, beraberliği bir araya getirip, bütün derneklerimizi davet ediyoruz. Dünyanın her yerine birlikte ulaşalım. Kuracağımız komisyonlarda görev alın. Komisyonlarımızı farklı farklı kuracağız. Güzel projelerimiz var. Bu projelerde ‘keşke bende olsaydım, benimde bir katkım olsaydı’ diyen hemşerilerimize kucak açacağız. İş konseyi kuracağız. İş konseyinde- örneğin bir kalem imalatçılığı yapan bir kişi dış kabını bir Malatyalı yapıyor, mürekkebini başka bir Malatyalı getiriyor. İki Malatyalının bir birinden haberi yok. Kuracağımız iş konseyinde bu iki Malatyalıyı birbirleri ile tanıştırıp şehrimize katkı sağlamak istiyoruz. Kültür, siyaset, eğitim komisyonumuzu kuracağız. Malatya’da eğitimsiz kimse kalmasın diye elimizden geleni yapacağız.” de

“GENEL MERKEZ MALATYA’DA OLACAK”

Genel kurulla birlikte genel merkezin Malatya’da olacağını kaydeden Gönültaş;”Konfederasyonumuzun genel merkezi kurulduğu gün itibariyle İstanbul’da oldu. İlk genel kurulumuzu yaptıktan sonra kararının alıp Malatya’yı genel merkez yapacağız. Şehrimizde bir tane federasyonumuz yok. Malatya’ya bir gerdanlık hediye ediyoruz. Takdir Malatyalı hemşerilerimizin. Tüzk onaylandıktan sonra ilk 6 ay içerisinde genel kurul yapma hakkı doğuyor. Pandemiden dolayı ister isteme ertelendi. Yeniden bir kısıtlama kararı çıkmazsa 15 Haziran’dan sonra 30 Haziran’da yönetim kurulu ile bir karar alacağız. Aldığımız karar doğrultusunda basın yoluyla hemşerilerimize bildireceğiz.” İfadelerinde bulundu.

“BİRLİK OLALIM”

Konfederasyon için birlik çağrısı yapan Gönültaş;”Bu kurum bir şirket değil. Bu kurumun üzerinde Malatya Eğitim Sağlık Kültür Konfederasyonu yazıyor. Bugün Aydın Gönültaş var, yarın bir başkası var. Hep birlikte olursak yüz yıllarca yaşayacak ve torunlarımıza kalacak bir kurum kurduk, başardık, içişleri bakanlığımızda tüzüğümüzü onayladı. Burada beklentimiz Malatya’daki kamu kurum kuruluşların ve Malatyalıların bize destek olmalı. Biz devletten yardım alacağız vatandaşlara götüreceğiz. Bu hizmetlerle belediyemize, kaymakamlıklarımıza, emniyet müdürlüklerimize vatandaş olarak destek olacağız.” dedi.

EĞİTİM ALANINDA ÖNEMLİ PROJE

Belirli bir meslekte çalışan ve belgesi olamayanları belgelendirme hedefinde bir proje içerisinde bir çalışma yaptıklarını da söyleyen Gönültaş; “İçişleri Bakanlığı’nın yasası var. Gazetecisidir, matbaacısıdır, emlakçısıdır, hasta bakım eğitimi gibi konularda eğitim ve belgelerini vereceğiz. Şuan İstanbul Gedik Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Tokat Gazi Osman paşa Üniversitesi ile sürekli eğitim merkezleri birimiyle anlaşmalarımızı yaptık. Malatya’nın esnaf, sanatkar, el sanatlarında üretim yapıp ta diploması, belgesi olamayan açacağımız okullarla, atölyelerle eğitimlerini verip belgelerini uluslar arası geçerlilikle vereceğiz. Şuanda totalde 780 tane meslek dalına kurs veriyoruz. Bu okulların aynısını Allah izin verirse Malatyalı hemşerilerimizlerle buluşturacağız. İnönü ve Turgut Özl üniversiteleriyle de gerekli protokol anlaşmalarını yapıp eğitimler verip belgelerini takdim edeceğiz.” dedi.

“MALATYA LOBİCİLİĞİ YAPACAĞIZ”

Önceliklerinin Malatya olduğuna değinen Genel Başkan yardımcısı Hakan Berktaş; “Öncelikle bir Malatya lobiciliği yapacağız. Malatya’yı, Malatyalıyı sevdireceğiz. İstanbul, Ankara, İzmir’de sadece değil yurtdışında da konfederasyonumuzun gönüllü üyelerine motivasyonu sağlayacağız. Malatya’nın çıkartmış olduğu ünlüler var. Biz istiyoruz ki, bir tane daha Kemal Sunal, Zerrin Özer çıksın, Bir futbolcu çıkacaksa bizim Malatyalı futbolcumuz olsun istiyoruz. Ayrıca, Malatyalı olup proje üreten herkese kapımız açık. Malatya’yı tanıtım günleri yapacağız. Malatyalı sadece İstanbul’da yok. Malatyalı ruhunu birlikteliğini sağlamak istiyoruz. Temel hedefimiz bu.” Şeklinde konuştu.

Ziyaret için teşekkür eden Malatya Gazeteciler başkanı Vahap Güner’de, Malatya için anlamlı bir çalışma yapıldığına dikkat çekerek, cemiyet olarak kendilerinin yanlarında olduklarını işaret etti.

YORUM YAP