Format Haber

Manisa Barosu’ ndan Zeytin Alanları Hassasiyeti

Manisa Barosu’ ndan Zeytin Alanları Hassasiyeti
02 Mart 2022 - 19:51

Torba yasayla, Maden Yönetmeliği Madde 115’e eklenen 4. fıkra ile, 25 dekardan küçük Zeytin alanları turizm ve maden işletmeciliğine açıldı. Ancak Türkiye’ de Zeytinliklerin ortalama büyüklüğünün 12 dekar olduğu düşünüldüğünde, bu kanunun madencilik nedeniyle arazilere etkisi tartışmalara yol açtı. 

Nitekim Manisa Barosu, zeytin alanları başta kömür madenciliği olmak üzere madencilik faaliyetlerine açıldığına dikkat çekerek, bu düzenlemenin 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunu’na aykırı olduğu iddiasıyla dava açtı.

Manisa Barosu Başkanı Av. Ümit Rona, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yönetmelikte yaptığı bu değişikliğe karşı yürütmeyi durdurma davası açma kararı aldıklarını açıkladı.

Manisa Barosu Başkanı Av. Ümit Rona yaptığı açıklamada,

“01.03.2022 tarihli 31765 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik; 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun ile Anayasamızın 56 ve 45/1 maddesine açıkça aykırı olup telafisi güç ya da imkansız zararların ortaya çıkmasına sebebiyet verecek nitelikte olduğundan söz konusu yönetmeliğin iptali ve geri dönüşü mümkün olmayan zararlar doğuracağından yürütmenin durdurulması da talep edilmiştir.  Akhisar, Kırkağaç, Soma ilçeleri başta olmak üzere; vatandaşlarımızca Manisa genelinde zeytincilik faaliyetlerinin yoğun yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda;  yine 500 yılı aşkın geçmişi olan zeytin ağaçlarına ev sahipliği yaptığımız bu coğrafyada madencilik faaliyetleri uğruna Anayasa ile güvence altına alınan Sağlık Hizmetleri ve Çevrenin Korunması başlıklı 56. maddesi, Anayasanın Tarım, Hayvancılık ve Bu Üretim Dallarında Çalışanların Korunması başlıklı 45/1 maddesine aykırı hükümler içeren yönetmeliğin iptalini isteme noktasında hukukun üstünlüğünü koruma görevi ve yükümlülüğü bulunan Manisa Barosunun da dava açma ehliyeti olduğu açıktır. Açıklanan nedenlerle kanun koyucunun verdiği görev ve yetki ile yukarıda yer verilen yargı kararları uyarınca Baromuzun; 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun ile Anayasamızın 56. ve 45/1 maddesine açıkça aykırı yönetmeliğin iptali istemiyle dava açma hak ve yetkisi bulunmaktadır. “

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır