DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Manisa’ da Muhtarlar İlkyardım Öğreniyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Manisa’ da Muhtarlar İlkyardım Öğreniyor

Manisa Valiliği koordinesinde, Sağlık Müdürlüğü, 112 Acil Çağrı Merkezi ve Yunusemre Muhtarlar Derneği’nin başlattığı ‘Hayat Kurtarmakta Biz de Varız’ projesine katılan muhtarlar, köylerindeki hasta ve yaralılara sağlık ekipleri gelene kadar ilk müdahaleyi yaparak hayat kurtaracak.

Haber: Nezih VAROL

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından 2022 yılı projeleri arasında kabul edilen ve desteklenmeye hak kazanan ‘Hayat Kurtarmakta Biz de Varız’ projesinin tanıtımı Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi’nde gerçekleştirildi. Manisa Valiliği koordinesinde Sağlık Müdürlüğü, 112 Çağrı Merkezi Müdürlüğü ve Yunusemre Muhtarlar Derneği’nin paydaş olduğu projede Manisa genelindeki tüm muhtarlara ilkyardım eğitimi verilecek. Toplantıya Manisa Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı, Manisa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Akkuş, Manisa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Tekin Güzel, Manisa 112 Çağrı Merkezi Müdürü Ali Dedeler, Proje Koordinatörü ATT ve İlkyardım Eğitmeni Emine Özdemir, Manisa Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan ve muhtarlar katıldı.

Türkiye’nin bir afetler bölgesi olduğunu kaydeden Manisa Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı, “Ülkemiz maalesef, afetleri, olayları ve kazaları bolca olan bir ülke. Dolayısıyla bu kaza anında ilkyardım çok çok önemli. Birçok insanımızı ilk müdahaleyi zamanında yapamadığımız ya da yanlış yaptığımız için kaybediyoruz, onun için ilk müdahale çok önemli. Mutlaka bilgili, ehil kişilerin müdahale etmesi gerekiyor ya da etmemesi gerekiyor. Bazen çok acil müdahale etmek gerekebilir, mesela boğulma ve boğaza bir parça kaçması gibi. Bundan hareketle insanlarımızın aslında sadece muhtarlarımızın değil, hepimizin ilkyardım eğitiminden geçirilmesi gerekiyor. Allah korusun bir olay veya kazayla muhatap olabiliriz, 112 gelene kadar müdahale etmek gerekir. Bundan hareket ederek mahallelerimizde, kırsalda ilk müdahaleyi muhtarlarımız yapıyor. Onların bu konuda bilgili olması gerekiyor. Bu proje böyle ortaya çıktı, çok yararlı olacağına inanıyorum” dedi.

Projenin mimarı olan ve 2’nci kez projesi desteklenmeye hak kazanan Manisa Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan ise proje hakkında şunları söyledi: “Bizim bakanlık tarafından onaylanan ikinci projemiz. Türkiye’de ilk kez gerçek manada muhtarlara yönelik eğitimli, uygulamalı ve sertifikalı bir projenin içinde olmaktan da gurur duyuyoruz. Muhtarlar sahadaki devletimizin ilk kurumu. Vatandaşın ilk başvurduğu kişi. Gelinen sonuçta herkes anladı ki muhtar çok önemli. Seçilen muhtarın olaylara ne kadar hız kazandırdığını hepimiz görüyoruz. İlkyardımda da muhtarın olması çok önemli. Hele hele yapılacak olan olay anında yakınların yapacakları yanlış müdahaleye muhtarın o sırada bilgisiyle müdahale etmesi hayat kurtarmakta çok etkili olacak. Çok kısa bir an hayata tutunma anı. Paydaş kurumlarımızla tüm bunları düşünerek bu projeyi hayata geçiriyoruz. Ülkemize de örnek olacak. Umarım ülke genelinde de tüm muhtarlar buna dahil olurlar. İlkyardımın ne kadar önemli olduğunun farkındalığının artması için bu projenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.”

YORUM YAP