Format Haber

MANİSA’ DA İMAR PLANI’NA İTİRAZ VAR

MANİSA’ DA İMAR PLANI’NA İTİRAZ VAR
Nezih Varol( nezih.varol@hotmail.com )
Gazeteci - Sosyal Hizmet Uzmanı
04 Nisan 2021 - 22:31

Yunusemre’nin Laleli ve Mesir mahallelerinde daha önce de yaşanan imar savaşı yeniden alevlendi, Manisa Yunusemre İlçesi Laleli ve Mesir Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Derneği yönetimi adına Bedriye Pehlivan duruma itiraz ederek nedenlerini tek tek açıkladı.

Haber: Nezih VAROL

Manisa Yunusemre İlçesi Laleli ve Mesir Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan bir basın açıklaması yaptı. Pehlivan, Manisa İli, Yunusemre İlçesi, Laleli ve Mesir Mahalleleri sınırları içerisinde yer alan, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında; Bakanlar Kurulunca 08.04.2015 tarih ve 2015/7599 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Riskli Alan ilan edilen alana ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Plan Açıklama Raporu ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ve Plan Açıklama Raporuna ilişkin, askıda olan plana itirazımızın temel gerekçelerini şöyle ifade etti:

“İmar planları hazırlanırken kullanım kararları ve çevre yapılaşma koşullarına uygun, hakkaniyetli olacak şekilde belirlenir. Ancak onaylanan imar planı incelendiğinde çevre yapılaşma koşullarıyla tamamen uyumsuz olduğu, hakkaniyet gözetilmediği görülmektedir. Hak sahiplerine verilen toplam inşaat alanı hesaplamasında, parsel yapılaşmamış ise mevcut inşaat hakkı kadar verilmiş olup, yapılaşmış ise mevcut inşaat hakkının %25 oranında artması planlandığı görülmekte ve böylelikle projenin finansal olarak gerçekleştirilebilir olduğu savunulmaktadır. Bu serbest ekonomi piyasası dikkate alındığında geçersizdir, uygulanabilirliliği yoktur.
Plandan etkilenenlerin etkin katılımı sağlanması gerekirken, kamu, kurum ve kuruluşlarından alınan görüşler varsa da plan notlarına yansıtılmaması, hak sahibi olarak bizlerin yeterli ve gerekli bilgiye erişimimiz yoktur.
Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğin 7’nci maddesinde genel planlama esaslarının başında Planlar, kamu yararı amacıyla yapılır, denmektedir.

Planlama alanının geleceği açısından, kamu yararına verilen değerin artması ilkesine göre plan yapılması gerekirken, askıya çıkan planda kamu yararı görülmemekte, aksine zarara uğratmaktadır.
Askıya çıkan plana dahil olan mahalle sakinlerinin yaş durumuna bakıldığında yaş üstü olanların çokluğu, gelir durumuna bakıldığında ise düşük gelir sahibinin çokluğu görülmektedir. Buna rağmen kamu yararı gözetilmemesi, çıkan planın uygulama aşamalarında ciddi sosyal sorunlara sebep olacağı, hatta komşuluk ilişkilerine önem veren dokunun bozulacağı, zarar vereceği açıktır.

Mesir ve laleli mahalleri toplamda 6 büyük ada olarak planlandığı görülmektedir. Bu da mağdur sayısını arttıracak, yenileşmenin önünü kapatacaktır.

Laleli-Mesir mahallelerinde mevcut kat yükseklikleri 3 ve 5 katlıdır. Askıya çıkan planda da yeni belirlenen kat yüksekliklerinin farklılık göstermesi, uygulamada yine birbirini gölgeleyen binaların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu da şehircilik bakış açısıyla, Kent Silüetini Olumsuz Etkileyeceğinden her iki mahallenin geleceğinin uzun vadeli değil, kısa vadeli planlandığını göstermektedir. Bu da Yenileşmeye aykırıdır.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerindeki muhtelif mahallelerde yaklaşık 5 bin 725 hektar alanda yapılması planlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli revizyon ilave imar planı çalışmalarını başlatmıştır. Laleli-Mesir mahalleleri, belirtilen planda Yunusemre ilçesindeki muhtelif mahallelere komşudur. Askıya çıkan planın, Manisa Büyükşehir Belediyesinin imar planı çalışmalarıyla entegre olmadığı açıkça görülmektedir. Bu nedenle mahallelerimizin geleceğinin bütüncül bir bakış açısıyla planlanmadığı ortadadır.

Manisa Yunusemre İlçesi Laleli Mesir Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Derneği Yönetimi olarak, belirttiğimiz itiraz konuları doğrultusunda itirazların yapılması gerektiğini vurgulamak isteriz. Dernek yönetimi olarak ilgili odalarla, teknik yeterliliği olan kişi ve kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler sonucunda itiraz konularımızı belirledik. Mahalle sakinlerimizin de bildiği gibi daha önce de aynı süreci yaşadık ve geçmişte İzmir Şehir Plancıları Odasının açmış olduğu dava sonucunda, yaptığımız yoğun itirazlarla plan iptali gerçekleşti. Şimdi yine itiraz sürecindeyiz ve 09 Nisan günü askı süreci bitiyor. Sonrasında sürecin takipçisi olacağız. Her iki mahallenin geleceğinin kamu yararı ilkesiyle doğru planlanması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Laleli ve Mesir Mahalleleri sosyal dokusuyla, yerleşkesiyle çok önemli bir konuma sahiptir. Bu bakış açısıyla hak ettiği değeri alması gerektiği konusunda mahalle sakinlerimizle yaptığımız görüşmelerde hem fikiriz ve planlama yapılırken, ısrarla mahalledeki hak sahiplerinin görüş ve kanaatleri doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz”.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır