Format Haber

Manisa’ nın simge binalarından Beyazfil’in yıkılmasına ilişkin iptal davası Danıştay tarafından’kesin’ olarak ret edildi

Manisa’ nın simge binalarından Beyazfil’in yıkılmasına ilişkin iptal davası Danıştay tarafından’kesin’ olarak ret edildi
19 Haziran 2020 - 11:58

Kamuoyunda Beyazfil Davası olarak bilinen ve uzun yıllar SGK olarak hizmet verdikten sonra 2014’te satışa çıkarılan bina, 2017’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından koruma statüsü değiştirilerek yıkılmasıyla gündeme geldi.

Bir gurup aktivist Manisalı ve akademik odalar birliği “Beyaz Fil Yıkılmasın” sloganıyla başlattıkları farkındalık çalışmalarında mahkeme yoluna gidildi. Binanın ‘14.10.2011 tarih ve 139 sayılı karar ile İzmir 2 no’lu koruma kurulunca onaylanan koruma amaçlı imar planı’ değiştirilmek isteniyordu.

Beyazfil’in satış işleminden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından koruma statüsü değiştirilmesinin hukuka aykırılığı konusunda tartışmalar yaşandı.Dava, 2. İdare Mahkemesi ve istinaf mercii İzmir Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dairesinde kabul edildi; kararın iptali için açılan davada Yerel Mahkeme Kararı onandı.

Danıştay 6.Daire Başkanlığınca 14.5.2020 günlü kararı, yapının tescilin kaldırılması için müracaatın değerlendirildiği ve 09.06.2017 tarih 8309 no’lu kararı ile taşınmaz kültür varlığı niteliği taşıdığından tescilin kaldırılmasının uygun olmadığına oy birliğiyle karar verildiği ilan edildi.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır