DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Manisa’da CHP, MHP’li Büyükşehir’in TÜGVA Kararını Yargıya Taşıdı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Manisa’da CHP, MHP’li Büyükşehir’in TÜGVA Kararını Yargıya Taşıdı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’na(TÜGVA) MHP’li Manisa Belediyesi tarafından Şehzadeler ilçesinde kentin en gözde yerindeki bir kafenin 5 yıllığına ücretsiz olarak devredilmesi belediye meclisinin geçtiğimiz Nisan ayı toplantısında AKP ve MHP’nin ‘Evet’ oylarıyla kabul edilmişti. CHP’li ve İYİ Partili meclis üyeleri ise kafenin TÜGVA’ya devredilmesi konusunda ‘Hayır’ oyu kullanmıştı.

CHP KONUYU YARGIYA TAŞIDI

MHP’nin Türkiye’de tek büyükşehir belediyesi olan Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin TÜGVA’ya kıyak geçtiğini dile getiren CHP Manisa İl Başkanlığı, alınan meclis kararının iptali için yargıya başvurdu.
CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak ve partili büyükşehir belediye meclis üyeleri ortak bir dilekçeyle kararın iptali konusunda Manisa Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne dava dilekçesi verdi.

“BÖYLE BİR KARARI KABUL ETMİYORUZ”

Manisa Adliyesi’nin önünde partililer ve belediye meclis üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin kararını asla kabul etmeyeceklerini ifade etti.
MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin TÜGVA’ya kentin en güzel yerindeki kafeyi peşkeş çekmesine müsaade etmeyeceklerinin altını çizen CHP İl Başkanı Balaban şöyle konuştu; “TÜGVA ve Manisa Büyükşehir belediyesi ile başlatacağımız hukuk mücadelesinin ilk adımlarını atıyoruz. AKP’nin arka bahçesi olan ve iktidar ile organik ilişkileri olan TÜGVA’nın faaliyetlerini tüm Türkiye biliyor. Bu vakıf tamamen kendisini belediyelere dayanış, belediyelerden rant elde etmiş bir vakıf. İstanbul Büyükşehir belediyesi AKP’de iken belediyeden 77 milyon TL’lik bir destek almış bir vakıftan söz ediyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Millet İttifakı’na geçince bu rantı kesilmiştir. Ayrıca birçok belediyenin Millet İttifakı’na geçmesini ardından diğer belediyelerden de rantı kesilmiştir. İşte bu rantı tekrar sağlamak için AKP’li ve MHP’li Belediyelere sırtını dayanak istemektedir. Ama biz Manisa’da buna izin vermeyeceğiz. MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısında CHP ve İYİ Parti’nin ‘Red’ oyu vermesine karşın Cumhur İttifakı’nın oylarıyla kentimizin en güzel yerinde kafe 5 yıl ücretsiz olarak TÜGVA’ya devredildi. Böyle bir karar kabul edilemez. Bun nedenle büyükşehir belediyesinin AKP ve MHP’Nin oylarıyla aldığı bu kararın iptali için yargıya başvuruyoruz. Kararın iptali konusunda Manisa Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne dava dilekçemizi verdik. Davamızın sonuna kadar takipçisi olacağız. Halkın yeri halkta kalacak. TÜGVA’nın Manisa’dan bir rant elde etmesine ve çağ dışı nesiller yetiştirmesine asla müsaade etmeyeceğiz.”

“BİZİM TALEBİMİZ KAFENİN MANİSA HALKINA VERİLMESİ”

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca ise yaptığı açıklamada, kafenin TÜGVA’ya devredilmesi konusunda vatandaşlardan bir çok tepki geldiğini dile getirerek, “TÜGVA Türkiye’de ‘Fikirname’ isimli yayınında belirttiği gibi kızlar ile erkeklerin elele tutuşması caiz değildir gibi sözlerle çağ dışı nesil yetiştirmek isteyen kuruluştur. Bu kafenin devredilmemesi konusunda sayın Cengiz Ergün’e defalarca uyarılarda bulunduk. İtirazlar ettik. Ama tüm itirazlarımıza rağmen bu karar meclisten çıktı. Türkiye’de maalesef iktidar olan kişilerin kamu mallarını kendi malı gibi zannetmeleri sonucudur. Ama unutmasınlar ki devrettikleri o kafe tüm Manisa’nındır. Bizim talebimiz o kafenin tekrar Manisa’ya verilmesi ve vatandaşlarımızın isteği gibi kafenin çağdaş nesiller yetiştirecek kurumlara tahsis edilmesidir.” diye konuştu.

“KAFENİN ATATÜRK DÜŞMANI BİR VAKFA VERİLMESİNİ ASLA KABUL ETMİYORUZ”

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Cumhuriyetin temel değerlerine düşman, laikliğe ve Atatürk’e düşman bir nesil yetiştirmeyi hedefleyen TÜGVA’ya kıyak olsun diye Manisa Büyükşehir Belediyesi Fatih Parkı’ndaki kafeyi devretti. Bu konuda Cengiz Ergün’ü birçok kere uyardık. Ancak Cengiz Ergün ve ekibi ne yazık ki uyarılarımızı dikkate almadılar. Bu nedenle vatandaşlarımız Cengiz Ergün’e verdiği oyları ve haklarını helal etmiyorlar. Vatandaşımız iktidara yandaş olan ve Atatürk’e düşman olan bir vakfa kafenin peşkeş çekilmesini kabul etmiyor. Bizde bunu kabul etmiyoruz. Bu nedenle kararın iptali konusunda açacağımız davanın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

YORUM YAP