Format Haber

Manisalı’lar Beyaz Fil davası sonucu ardından teyakkuz halinde bekliyor

Manisalı’lar Beyaz Fil davası sonucu ardından teyakkuz halinde bekliyor
28 Haziran 2020 - 16:44

Manisa BeyazFil Davası kamu hayrına sonuçlandı ama rant kokuları Manisalıların teyakkuz halinde beklemesine yolaçıyor. Yeniçağ Gazetesi’nden Yavuz Selim Demirağ’ ın 28 Haziran günkü yazısı bu konuya ayrıldı.

‘Vatandaş Adalet, İktidar rant Peşinde’ başlığını taşıyan yazıda Yavuz Selim Demirağ, satış öncesinde kültür varlığı olarak tescil edilen yerin sonradan statüsünün değiştirilmesini köşesine taşıdı. Manisalıların Beyaz Fil binasının tescil işleminde satış sonrası değişiklik içeren kararın hukuka uygun olmadığını ve haksız kazanç ile kamu mağduriyetinin giderilmesi için yapılan çalışmalar ele alındı. Yazıda konunun yargıya taşınmasında emeği olan Ceza ve Tevkifevleri eski Genel Müdürü ve HSYK Başkanvekili Ali Suat Ertosun’un  kamuoyunda başarılı hizmetleri ile tanındığına yer verildi; ‘’Ertosun ve ailesi, Cumhuriyet değerlerine bağlı ve memleketleri Manisa’ya hizmetleri ile bilinir.’’ ifadesi kullanıldı.

Yazıda konuyla ilgili olarak şöyle denildi:

‘’Geçtiğimiz hafta mahkeme belgeleriyle Manisa’daki Beyaz Fil binasına ilişkin bilgiler verdi. Beyaz Fil binası kültür varlığı olarak yıllar önce tescil edilmiş. Rant peşinde olanlar kararın iptalini istemişler. Avukat Süheyla Ertosun ailesi ve Manisalılar adına Manisa 2. İdare Mahkemesi ve İstinaf Mercii İzmir Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi’nce kabul edilen davayı, Danıştay’da onamış. Danıştay 6. Dairenin 2019/21.055 Esas ve 2020/4333 karar sayısı ile “Türk Milleti Adına” kültür varlığı olarak ilan edilmiş. Fakat rantiyeciler hukuk tanımıyor. Taşınmaz kültür varlığı iken 30 milyon 450 bin TL’ye satılmış. 3 dönüm büyüklüğünde müstakil bir ada olan arazi Manisa’nın merkezinde. Binayı satın alan şirket Beyaz Fil binasını yıkıp yerine AVM, otel ve rezidans yapmak için kolları sıvamış. Bu tarihi yapının fotoğrafları “Beyaz Fil Yıkılmasın” adlı facebook sitesinde yer alıyor. Manisalı’ların kurup, yıkılmasını engellemek için yürüttüğü kampanyanın da desteklenmesi şart. Danıştay kararı ile hem kültür varlığı korunmuş hem de rant ve yağmanın önüne geçilmiş. Fakat canım memleketimde hukuk hiçe sayıldığı için yağmacılar çalışmalarını sürdürüyor. Minareyi çalarken kılıf uydurma da pek mahir olanlara karşı Manisalı’lar teyakkuz halinde bekliyor.’’

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır