Format Haber

Manisa’nın bir tarihi eseri daha yok olmaktan kurtuluyor

Manisa’nın bir tarihi eseri daha yok olmaktan kurtuluyor
30 Mart 2021 - 15:53
Manisa’ da zaman içinde muhtelif sebepler ile kaybolmaya yüz tutan Ulutepe Caddesi üzerindeki Dere Mahallesi Çeşmesi yapılan çalışma ile eski günlerine ve yapısına kavuşuyor.
Çeşme Manisa merkez Dere Mahallesi Ada: 1467 Parsel: 12
Günümüzde yol kotunun yükseltilmesi sonucu büyük bölümü yol seviyesinin altında kalan çeşme Ulutepe Caddesi üzerinde bir konutun bahçe duvarının kösesi pahlanarak yapılmıstır.
Manisa sevdalıları, DereMah. Çeşmesinin tadilatını üstlenen başta Şehzadeler Belediyesi olmak üzere emeği geçenlere herkese çok etti.
Dere Mah. Çeşmesi
Çeşme nişinin önüne betonarme bir elektrik direği yerleştirilmiştir. Konutun avlu duvarı üzerine yerleştirilmiş alaturka kiremitler çeşme üzerinde saçak işlevini görmektedir. Avlu duvarına bağımlı tek cepheli, depolu köşe çeşmesinin 7 cm. derinliğindeki nişi, dilimli yastıklar üzerine oturan bir lento ile örtülmüştür. Çeşmenin lentosunda ve sövelerinde düzgün kesme taş, saçak altında moloz taş, diğer kısımlarında tuğla malzeme kullanılmıştır. Lento üzerinde hafifletme kemer yer almaktadır. Eski fotoğrafından anlasıldığı üzere ayna taşı üzerinde bir adet lüle deliğimevcuttur. Nişin üst kısmında sivri kemerli bir bardaklık yer alır. Çeşme üzerinde herhangi bir kitabe yoktur. İnsa tarihi kesin olarak bilinmeyen çeşmenin genel görünümünün XX. yüzyıl başlarında yaygınlaşan lentolu konut giriş açıklıklarına benzerliği ve yapının inşasında kullanılan tuğlaların boyutları dikkate alındığında, yapım tarihi ile ilgili kesin bilgiler bulununcaya kadar yapıyı XX.yüzyıl ilk çeyreğinde inşa edilmiş olduğunu söyleyebiliriz.
KAYNAK: Sipil’den Manisa’ya Ab-ı Hayat Manisa Çeşmeleri
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır