DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Meslek Liseleri AR-GE çalışmalarında koronavirüs salgınıyla mücadelede önemli başarı sağlandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Meslek Liseleri AR-GE çalışmalarında koronavirüs salgınıyla mücadelede önemli başarı sağlandı

Meslek Liselerinde solunum cihazı’ndan, ultrasonik cerrahi maske makinesine, hava sterilizasyon cihazından, yoğun bakım yatağı ve ozon hava dezenfekte cihazına kadar birçok üretim yapıldı.  Açıklamayı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu yaptı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, 2018 ve 2019’da kalkınma ajanslarının destek programları aracılığıyla, mesleki eğitimle ilgili 609 projeye 181 milyon liralık kaynak sağlandığını bildirdi.
Mesleki ve teknik eğitimin ekonomik ve sosyal kalkınmada kilit rol oynadığına işaret eden Numanoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2019’da “Mesleki ve Teknik Eğitim” konusunu ulusal tema olarak belirlediğini anımsattı.
Bu kapsamda, kalkınma ajanslarınca, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikte ve teknolojik gelişmelere ayak uydurabilen kalifiye mezunların yetişmesini sağlamak, uygulamalı eğitim ihtiyaçlarını gidermek ve ülkenin rekabet gücü ile dünyadaki pazar payını artırmak hedefleri doğrultusunda mesleki ve teknik eğitim faaliyetlerine mali ve teknik destek sağlandığını söyledi. Numanoğlu, bu destekler çerçevesinde öğrenci ve eğitmenlere girişimcilik, inovasyon, tasarım odaklı düşünme, proje hazırlama, etkili sunuş teknikleri gibi eğitimler verildiğini söyledi.
Solunum cihazından video laringoskopa kadar birçok üretim yapıldı
Kalkınma ajansları destekleriyle altyapıları güçlendirilen ve farklı illerdeki mesleki ve teknik Anadolu liseleri bünyelerinde oluşturulan AR-GE merkezlerinin öneminin, koronavirüs salgınıyla çok net şekilde ortaya çıktığını vurgulayan Numanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mesleki ve teknik Anadolu liseleri bünyelerinde kurulan AR-GE merkezlerinde, salgınla mücadele günlerinde, 4,5 milyon litre yüzey dezenfektanı, 250 bin litre el dezenfektanı, 8 bin litre kolonya, 22 milyon maske, 1 milyon üzerinde yüz koruyucu siperlik ve 1 milyon tek kullanımlık önlük ile tulum üretildi ve ilgili kurumlara teslim edildi.
Yine bu merkezlerde solunum cihazı, ultrasonik cerrahi maske makinesi, video laringoskop cihazı, N95 maske makinesi, ultraviyole-C (UVC) hava sterilizasyon cihazı, izole numune alma ünitesi, yoğun bakım yatağı ve ozon hava dezenfekte cihazı ve temassız kızılötesi termometre üretildi. Gerek Bakanlığımızın gerekse Genel Müdürlüğümüzün daha güçlü bir mesleki eğitim, daha nitelikli bir iş gücü yetiştirme ve böylece daha rekabetçi bir ekonomiye katkıda bulunma çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir.
Bu çerçevede MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak, ülkemizin kalkınmasında ve rekabetçi bir güç olarak dünya piyasalarında yer almasında son derece hassas ve kilit bir role sahip olan mesleki ve teknik eğitime sağladığı katkı ve destekten dolayı başta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri olmak üzere emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkürü borç bilirim.” dedi.

YORUM YAP