Format Haber

Milletvekili Sındır: “23 Nisan insanlığın ortak geleceğine en büyük armağandır”

Milletvekili Sındır: “23 Nisan insanlığın ortak geleceğine en büyük armağandır”
23 Nisan 2021 - 14:25

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının insanlığın ortak geleceği olan çocuklara verilmiş en büyük armağan olduğunu vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 23 Nisan’ı evlerinde balkonları gelincik tarlasına çevirerek kutlayacaklarını söyledi.

Sındır, “TBMM, her kökenden insanımızın bir asırdır millet çatısı altında kardeşçe yaşamasının güvencesidir. 23 Nisan 1920’de milli mücadele kahramanlarımız yalnız Anadolu’nun değil tüm mazlum milletlerin istikbaline ışık tuttu. Nutuk’u yasaklı kitaplar listesine almak isteyeler; karanlığın ve gericiliğin 20 yılda edindiği mevziden güç alıyor. Türk gençliği Atatürk’ü unutturmaya asla izin vermez.”

“MECLİSİ’MİZİN, 101. YAŞINI KUTLUYORUZ”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yayınladığı bir mesajla kutlayan Sındır, “bugün Anadolu’nun kadim topraklarında bağımsız yaşama irademizin sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin, 101. yaşını kutluyoruz. Hukuka saygının, laik ve demokratik değerlerin simgesi olan Meclisi’mizin 101. açılış yılı coşkusunu yaşıyoruz. Hürriyetin temel dayanağı ulusal olan egemenliğimizin 101. yılı heyecanına ortak oluyoruz. TBMM, her kökenden insanımızın bir asırdır millet çatısı altında kardeşçe yaşamasının güvencesidir. Dünyada ilk kez emperyalizme karşı bir mücadeleyi başarıyla sonuçlandıran Anadolu’nun kadim insanlarının bıraktığı mirası yaşatmak ve yüceltmek hepimizin asli görevidir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız insanlığın ortak geleceği olan çocuklarımıza en büyük armağandır” dedi.

“HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”

Cumhuriyetin ana ilkelerinin belirlenişinde 23 Nisan’ın bir kilometre taşı olduğunu ifade ederek sözlerine devam eden Sındır, “Atalarımız canlarını hiçe sayarak 1. Dünya savaşı sonrasında hiçbir ülkenin gösteremediği şanlı bir direniş gösterdi. 23 Nisan 1920’de milli mücadele kahramanlarımız yalnız Anadolu’nun değil tüm mazlum milletlerin istikbaline ışık tuttu. Amasya Genelgesini yayınlayan, Erzurum ve Sivas kongrelerini toplayan irade, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ diyerek emperyalizme ve tüm dünyaya, Anadolu’dan bağımsızlığı ve hürriyeti haykırdı. Esareti kabul etmeyenler, tutsaklığı kesin bir dille reddedenler Meslis’in açılmasıyla birlikte Cumhuriyet rejimine giden yolda en güçlü adımı attı” dedi.

“TÜRK GENÇLİĞİ ATATÜRK’Ü UNUTTURMAYA ASLA İZİN VERMEZ”

Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından Nutuk’un dağıtılmasına izin verilmemesini sert sözlerle eleştiren ve çoğulculuk vurgusu yapan Sındır sözlerini şöyle sonlandırdı: “23 Nisan öncesinde Nutuk’u yasaklı kitaplar listesine almak isteyeler; karanlığın ve gericiliğin 20 yılda edindiği mevziden güç alıyor. Bu vatan hainligini unutmayacak, Atatürk ve ilkelerinden biran olsun feragat etmeyeceğiz. Türk gençliği Atatürk’ü unutturmaya asla izin vermeyecek. 2017 yılında yapılan referandumla gerçekleştirilen anayasa değişikleri maalesef Türkiye’de büyük bir kırılmaya neden oldu. Çoğulculuk demokrasinin en temel ilkesidir ve ne yazık ki iktidar bundan koşar adım uzaklaştı, çoğunluk diktatörlüğünü tercih etti. Bugün bir kişinin iki dudağına sıkıştırılmış bir egemenlik söz konusu. Türk ulusu kadim tarihinden ve yakın geçmişinden aldığı güçle yeniden parlamenter sistemi en güçlü şekilde inşa edecek, karşı devrimin filiz vermesine asla izin vermeyecektir. Tüm insanlıkla birlikte zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı aynı coşku ve heyecanla balkonlarımızı Türk Bayraklarıyla gelincik tarlasına çevirerek, evlerimizde kutlayacağız. Meclis’imizin açılmasına önderlik eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını bir kez daha minnetle anıyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.”

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır