Format Haber

Mobilya sektöründe satışlar arttı, vardiyalar tam kapasite çalışıyor

Mobilya sektöründe satışlar arttı, vardiyalar tam kapasite çalışıyor
11 Temmuz 2020 - 12:04

Mobilya sektöründe koronavirüs kısıtlamaları sonrası atışlar arttı, vardiyalar tam kapasite çalışmaya başladı. İlk hafta satışlarının patladığını, stokların tükenme noktasına geldiğini belirten İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, “Alınan tedbirlerle salgın döneminde nefes alan mobilyacılarımız şimdi tam kapasite vardiyalar halinde çalışıyor”dedi.

Korona virüs salgını nedeniyle ertelenen düğünlerin başlaması Mobilya sektörüne doping etkisi yaptı

Tüm dünyada 10 milyondan fazla insana bulaşan korona virüs ülkelerin ekonomilerini olumsuz yönde etkiledi. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden sonra ciddi önlemler alınırken, düğün ve nikah törenleri ertelendi. Çiftler alışverişlerini öteledi.

Düğünlerin ertelenmesinin mobilya sektörünü olumsuz etkilediğini belirten İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, yasakların olduğu dönemde meslektaşlarının ayakta kalma mücadelesi verdiğini söyledi.

Başkan Özkoparan, “Mobilya sektörümüz sezon döneminde kazandığı para ile kış dönemini geçirir. Kış aylarında yeni sezonun ve mobilya fuarlarının hazırlıkları yapılır. Elde avuçta ne varsa harcanır. Bu sene de meslektaşlarım ciddi bir hazırlık çalışması yapmıştı. Fuarlarda alınan siparişlerin bereketi bütçelere tam yansıyacaktı ki Koronavirüs salgını sektörümüze kepenk kapattırdı. Hesapta olmayan şeyler başımıza geldi. Dünya salgından kasıp kavruldu. Türkiye ciddi ekilde etkilendi. Toplumumuzun harcı tuğlası olan esnafımızın ayakta kalması için üyelerimizin derdini, Esnaf Birliğimize, Ağaç işleri Federasyonumuza, ilgili bakanlıklara yerel ve genel yönetimlere günü gününe
aktardık. Tekrar tekrar dile getirdik. Yerel yönetimlerde hükümet de elinden geleni yaptı. Kredi verdiler, vergileri ve bazı ödemeleri ötelediler, çalışanlarımızın maaşlarına destek oldular.

Mobilyacılar tedbirlere harfiyen uydu

Salgının en yoğun olduğu dönemde alınan tedbirlere mobilyacıların harfiyen uyduğunu dile getiren İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan sıkıntılı günlerin birlikte aşıldığını ifade etti. Başkan Özkoparan, “İşyerlerinin dezenfekte
edilmesi, ateş ölçülmesi, maske takılması, servis araçları yerine özel araçlarla işyerlerini gidilmesi aklınıza ne geliyor ise o tedbiri meslektaşlarım bir bir uyguladı. Biz de dakikası dakikasına üyelerimizi bilgilendirdik. Bu işin şakasının olmadığını üzerine basa basa anlattık. Bu sürecin atlatılması yönünde çaba gösteren tüm üyelerimize ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi.

Evde kalanlar eksikliklerini fark etti

Tedbirler kapsamında vatandaşların evlerinde kalmalarının süreci olumlu yönde etkilediğinin altını çizen İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, “Vatandaşlarımız uzun bir süre evinde kaldı. Alışveriş merkezlerine de gidemeyince haliyle bir tasarrufu da yapmış oldular. Evdeki eksiklerini fark ettiler. Salgın sonrası mobilyalarda yapabilecekleri değişiklikleri ve yenilikleri planladılar. Ellerinde önemli bir liste oldu”şeklinde koştu.

Düğün sezonun başlamasıyla satışlarda adeta bir patlama yaşandığını belirten İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, “Sosyal mesafe korunarak ve gerekli tedbirler alınarak düğünlerin yapılası 1 Temmuzdan itibaren başladı.
Mobilya talepleri bir anda zirve yaptı. Birkaç ay öncesi ne yapacağı konusunda fikir yürütmekte zorlanan esnafımız şimdi talepler karşısında zorlanıyor. Bir kadın Profesör geçen gün ziyaretime geldi. ‘Hasan başkanım yeni ev aldım özel imalat talebim var. En erken gün veren 4 ay sonrasını söylüyor. Ben ne yapacağım’ derken gözleri doldu. Vatandaşlarımızdan istirhamımız kaliteden ödün vermeyen esnafımızın verdiği güne uymalarıdır” sözleriyle uyarısını yaptı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır